HaberlerGüneş ışınları milli ekonomiyi 'aydınlattı'

Güneş ışınları milli ekonomiyi 'aydınlattı'

KOSB, 1 milyon metrekarelik alanda kurulu güneş enerjisi santrallerinden elde edilen enerjiyle milli ekonomiye yıllık ortalama 10 milyon dolarlık katkı sağlanıyor

Güneş ışınları milli ekonomiyi 'aydınlattı'

Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde (KOSB) 1 milyon metrekarelik alanda kurulu güneş enerjisi santrallerinden elde edilen enerjiyle milli ekonomiye yıllık ortalama 10 milyon dolarlık katkı sağlanıyor. Bölgedeki fabrikaların elektrik ihtiyacını karşılamak amacıyla KOSB'un hemen yanında kurulan ve Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali olduğu belirtilen tesis, yıllık 51 megavat kurulu güce sahip.

ÜLKE EKONOMİSİNE KATKI

Kayseri Organize Sanayi Bölgesi'ndeki fabrikaların gündüz tükettiği elektriğin yüzde 20'sini karşılayan bu tesis sayesinde doğalgaz tüketimi azalırken, yıllık 10 milyon dolarlık kaynağın da yurt içinde kalması sağlanıyor. KOSB Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Nursaçan, bin 300 fabrikanın bulunduğu bölgenin Türkiye'nin en büyük 5. organize sanayi bölgesi olduğunu söyledi. Anadolu'nun en önemli üretim üssünde 75 bin kişinin istihdam edildiğini belirten Nursaçan, son yıllarda güneş enerjisi alanında yaptıkları yatırımlarla hem bölgeye hem de ülke ekonomisine katkı sağladıklarını söyledi. Nursaçan, KOSB yönetimi olarak bu alanı çok önemsediklerini, göreve geldikleri günden itibaren yatırımlarını hız kesemeden sürdürdüklerini dile getirdi.

SIRADAKİ HABER
}