HaberlerKuru kayısıya 23 milyon liralık yatırım

Kuru kayısıya 23 milyon liralık yatırım

Malatya'da yaklaşık 23 milyon lira yatırımla kurulacak 10 bin ton kapasiteli lisanslı depo sayesinde kuru kayısıda fiyat istikrarı sağlanacak

Kuru kayısıya 23 milyon liralık yatırım

Dünya kuru kayısı ihtiyacının yüzde 85'inin karşılandığı Malatya'da, yaklaşık 23 milyon lira yatırımla kurulacak lisanslı deponun yer tahsisi yapıldı. Lisanlı deponun hayata geçirilmesinin ardından kayısının gerçek değerini bulması, fiyatta oluşabilecek spekülasyonların önüne geçilmesi sağlanacak. Kurulacak lisanslı depo sayesinde ilerleyen dönemlerde de üretici, depoya koyacağı ürün karşılığında alacağı senetle, istediği banka ya da kooperatiften borçlanma imkanına kavuşacak.

LİSANSLI DEPO HİZMETE GİRECEK

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, lisanslı depo için 1. Organize Sanayi Bölgesi'nin devamında bulunan 26 bin 600 metrekarelik alanın tahsis edildiğini belirtti. Yer tahsisinin tamamlanmasıyla Fırat Kalkınma Ajansının proje ihalesini gerçekleştireceğini anlatan Özcan, ardından inşaata başlanacağını söyledi. İnşaatın tamamlanmasının ardından lisanslı deponun hizmete gireceğini kaydeden Özcan, şöyle konuştu: "Projemizin toplam bedeli 18 milyon 600 bin lira değerindeydi. Bu ekonomideki değişikliklerden sonra artan maliyetleri de göz önünde bulundurursak 18 milyonun üzerine çıktı. Biz yaklaşık 23 milyon liralık yatırım bekliyoruz. Dolayısıyla bu, şehre çok önemli katkıda bulunacak, ciddi anlamda da istihdam yaratmış olacağız."

BİZ TABAN FİYATI BELİRLEYECEĞİZ

Özcan, kayısının en önemli problemlerinin başında gelen taban fiyat belirsizliğinin de ortadan kalkacağını söyledi. Lisanslı depoculukta en önemli unsurlardan birinin de Toprak Mahsulleri Ofisinin (TMO) alım yapması olacağını dile getiren Özcan, şunları kaydetti: "TMO, yıl içerisinde ürünün kapasitesine ve üretime göre temmuz ve ağustos aylarında taban fiyatları belirleyerek alım yapacak. Bu özellikle çiftçimiz açısında ve yıl içerisinde istikrarlı taban fiyat oluşması açısından çok önemli. TMO'nun da bize ortak olması çok önemli, bunu önemsiyoruz."

SIRADAKİ HABER
}