HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da turna kuşlarını saydılar

Samsun'da turna kuşlarını saydılar - Samsun Haberleri

Avrupa Kuş Gözlem Günü dolayısıyla Samsun Kızılırmak Deltası'nda, Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından gözlem ve bilgilendirme etkinlikleri düzenlendi. Üyeler, 84 tane turna sayımı gerçekleştirdi

Samsun'da turna kuşlarını saydılar

Dünya Kuşları Koruma Kurulu'nun (Bird Life International) üyelerince her yıl ekim ayının ilk haftasında, tüm dünyada kutlanan Avrupa Kuş Gözlem Günü için Samsun’da bir takım etkinlikler düzenlendi. Bafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’nde gecelemek için gelen ilk göç grubu için yapılan gözlemler sonucu Doğal Hayatı Koruma Vakfı (WWF) üyeleri tarafından 84 tane turna sayımı gerçekleşti.

30 MİLYON YAŞINDA

WWF, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bu uzun bacaklı, uzun boyunlu kuş tam 30 milyon yaşında. Turnaların uçabilmeleri için yaklaşık 10 metre koşmaları ve sonra havalanmaları gerekir. Yiyecek bulmak için geceleme alanlarından 20 km uzağa uçabilirler. Turnalar 30 milyon yıldır dünyamızda yaşıyor, ancak yine de yapmayı öğrenemedikleri bir şey var: Ağaçlara, dallara, tellere konmak! Turnalar konmak ve uyumak için sulak alanlara ihtiyaç duyar. Turna uzun bacaklı, uzun boyunlu bir kuş. Boyu 150 cm, kanat açıklığı 200-250 cm olabiliyor. Ağırlığı 6-8 kilograma çıkabiliyor” denildi.

SIRADAKİ HABER
}