Yaylada yıkım - Giresun Haberleri

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde Sis Dağı Yaylası'ndan sonra en yoğun yerleşimin olduğu yaylalar arasında yer alan Giresun'un Kümbet Yaylası'nda da yayla evlerine yönelik yıkımlar başladı.

Yaylada yıkım

Giresun'un en önemli turizm alanları arasında yer alan  Kümbet Yaylası'nın Golbel obasındaki yayla evlerine yönelik sabah saatlerinden itibaren iş makineleri ile yayla evlerinin  yıkımına başlanırken, 20 civarında yıkılan evlerle ilgili vatandaşlar tepkilerini dile getirdi.

 

'ŞAŞIRDIK'

Evlerinin yıkılmasına tepki gösteren yayla sakinleri 'Sabahın erken saatlerinde iş makineleri  Jandarmanın geniş güvenlik tedbirleri altında evlerin kapısına dayandı. İçerdeki eşyaların kurtarılmasına dahi neredeyse fırsat verilmeden yıkıma başlandı. Yıkılan evlerin içerisinde kurtarılan eşyalar kurtarılmaya çalışıldı. Yıkım yapılan evlerimizin ise af kapsamında elimizde Yapı İzin Belgesi, elektrik aboneliği dahi mevcuttur. Bu izin belgesini almış olmamıza rağmen yıkılmasına şaşırdık. Yıkımla ilgili bir tebligat dahi yapılmadı' denildi.

Yetkililer ise İçişleri Bakanlığı'nın bölge valiliklerine gönderdiği uyarı üzerine, 31 Aralık 2017'den sonra inşa edilen kaçak yapılar için yıkım kararı alındığı bu tarihten sonra yapılan evlerin yapı kullanım izni alınmış olsa dahi yıkılacağı bilgisini verdiler.

SIRADAKİ HABER
}