HaberlerSamsun HaberleriMuhtarlara yetki verilmeli

Muhtarlara yetki verilmeli - Samsun Haberleri

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, dere yataklarını işgal eden yapıların yıkılması kararını doğru bulduklarını ifade ederek, 'Bu konuda muhtarlara önemli görevler düşüyor. Onlara yetki ve sorumluluk verilmeli' dedi

Muhtarlara yetki verilmeli

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından alınan ve Artvin'den Samsun'a kadar olan tüm illerdeki dere yatakları üzerindeki yapılaşmayı ortadan kaldıracak kararı değerlendirdi.

YILLARDIR SÖYLÜYORUZ

Kararın doğru bir karar olduğunu ifade eden Memişoğlu, "Mimarlar Odası olarak her zaman planlı yapılaşmadan bahsediyoruz. Bu planlı yapılaşma içerisinde su yollarına, yapı yaklaşma mesafelerinin düzenlenmesi de yer alıyor. Biz 5-6 yıl önce Samsun'da yaşanan sellerden önceki bir sempozyumda bu konuda bir rapor ortaya koymuştuk. Bu raporla ilgili olarak biz yalancılıkla bile suçlanmıştık, ama rapor bizi haklı çıkarmıştı. Bizler çeşitli bilimsel araştırmalar sonucu ortaya çıkan verilerle, 50-100 yıllık değil; 200, 300 hatta 500 yıllık değerlendirmeler yapılması gerektiğini belirtmiştik. Su yolları üzerinde plan disiplinine titizlikle uyulması gerektiğini biz yıllardır dile getiriyoruz" diye konuştu.

KARARLI ADIMLAR ATILMALI

Anlık yağışlarla artık çok sık karşılaşıldığına dikkat çeken Memişoğlu, "Sel gibi afetlerin yaşam alanlarımıza sirayet etmemesi için bizlerin belli tedbirler alması gerekiyor. Doğu Karadeniz Bölgesi'nde dere yatakları üzerinde bulunan yapılaşmanın önüne geçilmesi kararı çıktı, bu çok doğru bir karardır. Fakat bu aşamadan sonra da kontrol mekanizmalarının daha sıkı tutularak bir daha bu aşamaya gelinmemesi gerekmektedir. Bu konuda valiliklere, kaymakamlıklara, yerel yönetimlere hatta muhtarlara önemli görevler düşüyor. Onlara yetki ve sorumluluk vermek gerekiyor. En değerli varlığımız olan can emniyetimizi tehlikeye sokan bu konuda kararlı adımlar atmalıyız" ifadelerini kullandı.

Barış BUDANOĞLU

 

SIRADAKİ HABER
}