HaberlerSamsun HaberleriOnları ayakta alkışlıyorlar

Onları ayakta alkışlıyorlar - Samsun Haberleri

Samsun Engelliler Tiyatrosu, 8 yıldan bu yana Türkiye'yi il il gezerek 'Bu işte bir sakatlık var' oyununu seyirci ile buluşturuyor

Onları ayakta alkışlıyorlar

Samsun'da görme ve bedensel engellilerden oluşan tiyatro ekibi, 8 yıldır Türkiye'yi il il gezerek "Bu işte bir sakatlık var" oyununu sahneye koyuyor. Kentte 9 yıl önce kurulan Samsun Engelliler Tiyatrosu, biri görme, dördü bedensel engelli 5 kişiden oluşuyor.
Bir yıllık hazırlık sürecinin ardından turnelerine başlayan ve bugüne kadar Türkiye genelinde neredeyse tüm illere giden tiyatro ekibi, "Bu işte bir sakatlık var" adlı oyunu seyirci ile buluşturuyor.
Bir sinema filmine figüran arayan film şirketine başvuruların canlandırıldığı oyunda, engellilerin hayatta karşılaştıkları sorunlar, komedi ve dram olarak anlatılıyor. Tiyatro ekibi, engelleri nedeniyle uzun yolculuklar esnasında zorluklar yaşamasına rağmen turnelere severek gidiyor.

OYUNU KENDİLERİ YAZDI

Tiyatronun genel sanat yönetmeni bedensel engelli Hüseyin Kurt, 25 yıldır tiyatro ile ilgilendiğini, oyunu kendisinin yazdığını söyledi.
Türkiye'yi il il gezerek oyunlarını sahnelediklerini ama ön yargılarla karşılaştıklarını dile getiren Kurt, "Biletleri 'engellilere katkı olsun' mantığı ile alıyorlar ama oyunu izledikten sonra herkesin fikri değişiyor, bizi ayakta alkışlıyorlar. Hedefimiz engellilerin her sahada olduğu gibi kültür ve sanat alanında da var olduğunu göstermek. Engelliler, kendilerine imkan verildiğinde neler yapabileceklerini gösteriyor" dedi.

 

SIRADAKİ HABER
}