Haberler1 milyon 250 bin kişiye istihdam

1 milyon 250 bin kişiye istihdam

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, '2017 yılında 1 milyon 250 bin vatandaşı özel sektörde işe yerleştirmeyi hedefliyoruz' dedi

1 milyon 250 bin kişiye istihdam

Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı  Zehra Zümrüt Selçuk, 2017 yılında Cumhurbaşkanlığı himayesinde çalışma hayatında milli seferberlik başlatıldığını hatırlatarak, "1 milyon 250 bin vatandaşı özel sektörde işe yerleştirmeyi hedefliyoruz" dedi.

 

EN YÜKSEK İKİNCİ ÜLKE

İŞKUR tarafından  ANFA Altınpark Fuar Alanı'nda 18-20 Ekim tarihleri arasında gerçekleştirilen 6. İstihdam Fuarı ve Kariyer Günleri'nde işverenler ve iş arayanlar buluşuyor. Etkinliğin açılışında konuşan Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, istihdamın artırılması, büyüme-istihdam ilişkisinin sağlanması ve işsizlikle mücadelenin gelişmekte olan ekonomiler olmak üzere bütün dünya ekonomilerinin öncelikli gündem maddelerinden biri olduğunu anımsattı. Türkiye'nin 16 yıllık süreçte genç nüfusu, gelişen, büyüyen ekonomisiyle uluslararası düzeyde dikkat çeken bir ülke haline geldiğini aktaran Selçuk, "İş ve üretim dengesinin sağlanmasında en önemli unsurun iş gücü olduğunu bilmekteyiz. Piyasa şartlarına uygun olarak dünyadaki değişimleri yakından takip ederek, ortaya çıkan kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak için çalışmalarımıza yoğun bir şekilde devam ediyoruz. İstihdam alanında temel yaklaşımımızı daha fazla ve daha nitelikli iş imkanları oluşturmak şeklinde belirledik. Bu maksatla istihdam dostu bir büyüme sağlamak önceliğimiz. Nitekim 2017 yılı büyüme açısından ülkemiz için oldukça başarılı geçti. Ekonomimiz 2017 yılında yüzde 7.4 büyüdü. Bu oran dünya ekonomisinin yüzde 85'ini oluşturan G20 ülkeleri arasında en yüksek, OICD ülkeleri arasında ise en yüksek ikinci ülke durumundayız" şeklinde konuştu.


İSTİHDAM ARTACAK

Türkiye'nin ekonomik anlamda yakaladığı başarının istihdama da olumlu şekilde yansıdığının altını çizen Bakan Selçuk, bu hafta açıklanan TÜİK verilerine değinerek, "İstihdam edilenlerin sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre 507 bin kişi arttı. İşgücüne katılım oranı ise yüzde 54 ile bugüne kadar olan en yüksek seviyeye ulaştı. Yine iş gücümüz geçen yılın aynı dönemine kıyasla 596 bin kişi artarak 32 milyon 786 bin kişiye ulaştı. Ülkemiz ve aziz milletimiz için mutluluk verici bu tablonun devam etmesi için bütün çalışmalarımıza devam ediyoruz" dedi.

SIRADAKİ HABER
}