HaberlerCumhuriyet tarihinin en nitelikli tarihi eser operasyonu

Cumhuriyet tarihinin en nitelikli tarihi eser operasyonu

Cumhuriyet tarihinin en zengin ve nitelikli tarihi eser operasyonu gerçekleştirildi. Operasyon kapsamında 14 bin civarında tarihi eser ele geçirilirken, 30 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınan isimler ise dikkat çekti.

Cumhuriyet tarihinin en nitelikli tarihi eser operasyonu

Anadolu'nun zengin kültür mozaiğinin ve kültürel mirasının talan edilmesini, yağmalanmasını ve milli servetin yurt dışına kaçırılarak yüksek meblağlarda Avrupa koleksiyonlarına satılmasını önlemek amacıyla Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü Kültür ve Tabiat Varlıkları Kaçakçılığı Büro Amirliği görevlileri operasyon için düğmeye bastı. İstanbul Emniyet Müdürü Dr. Mustafa Çalışkan'ın yönettiği operasyon kapsamında 12 ilde toplam 41 adrese operasyon düzenledi. Operasyonda 14 bin tarihi eser ele geçirilirken 30 kişi gözaltına alındı.
Operasyon 12 ilde gerçekleştirildi 

Yapılan çalışmalar sonucu Kaçakçılık Şube Müdürlüğü ekipleri şüpheli şahısları yakalamak için teknik takip başlattı. Yaklaşık 6 ay süren takibin ardından 9 Ekim günü eş zamanlı operasyon için düğmeye basıldı. İstanbul, Afyonkarahisar, Antalya, Muğla, Kırklareli, Gaziantep, Bartın, Niğde, Nevşehir, Bursa, Aksaray ve Konya olmak üzere 12 ilde toplam 41 adreste gerçekleştirildi.

 
 
SIRADAKİ HABER
}