HaberlerFındık HaberleriİYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: Fındık üreticisi mağdur

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: Fındık üreticisi mağdur - Fındık Haberleri

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, afetlerden zarar gören çiftçilerin borçlarının koşulsuz ertelenmesi için TBMM Başkanlığına kanun teklifi sundu. Yaşar, 'Bu yıl yaşanan afetler nedeniyle kredi borçlarını ödeyemeyen çiftçimizin borçlarının koşul aranmaksızın ertelenmesi gerekiyor' dedi

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar: Fındık üreticisi mağdur

İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Tabii Afetlerden Zarar Gören Çiftçi Kayıt Sistemine Kayıtlı Çiftçilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’ye ile Tarım Kredi Kooperatiflerine Olan Tarımsal Kredi Borçlarının Ertelenmesi Hakkında Kanun Teklifi’ni TBMM Başkanlığı’na sundu.

MEVCUT KARAR YETERLİ DEĞİL

Tarım sektörünün, tarımsal üretimin en önemli özelliklerinden birinin tabiat şartlarına olan bağımlığı olduğunu söyleyen Yaşar, “Dünyadan son yıllarda hissedilen küresel ısınma ve sera etkisi sonucu meteorolojik karakterli doğal afetlerin sayı ve şiddetlerinde önemli artışlar olduğu gözlemlenmektedir. Sel, su baskınları, dolu gibi riskler ve bunların tarıma verdikleri zararlar gün geçtikçe artmaktadır” Doğal afetlerin üretici üzerindeki etkisine değinen Yaşar, "Mevcut yasadaki alınan karar yeterli değil. Ziraat odası başkanları ve üreticileri karardan, üreticinin ihtiyacını karşılamadığından yakınıyor.

FINDIK ÜRETİCİSİ MAĞDUR

Yaşar, Karadeniz Bölgesi’nde yaz aylarında meydana gelen selden etkilenen fındıküreticisini örnek göstererek şunları kaydetti; “Kısa süre önce Karadeniz bölgesinde meydana gelen sel felaketi, fındık hasatına başlanılmış olan il ve ilçelerde yere dökülmüş olan ürünlerin eğimli arazi nedeniyle sele kapılarak ürün kaybı yaşanmasına, maddi zarar oluşmasına neden olmuş üreticimize ağır zarar yaşatmıştır. Sele kapılan ürünü nedeniyle mağdur olan üretici, ürünündeki hasar miktarını ispatlama konusunda yaşadığı mağduriyet nedeniyle de zor durumda kalmıştır. Belirttiğimiz bu nedenlerle teklif hazırlanması ihtiyacı duyulmuştur" dedi

ÜLKENİN BEKASI İÇİN

Üreticinin zor durumda olduğunu, maddi imkânsızlıklar nedeniyle bitme noktasına geldiğini söyleyen İYİ Partili milletvekili, tabii afetlerden zarar gören çiftçi kayıt sistemine kayıtlı çiftçilerin T.C. Ziraat Bankası A.Ş.’ye ile Tarım Kredi Kooperatiflerine olan tarımsal kredi borçlarının bir yıl süreyle, müracaat hâlinde zarar koşulu aranmaksızın ertelenmesi gerektiğini, üreticinin de yaşadığı mağduriyetten kurtarılması gerektiğini ifade etti. Başvuru halinde 1 Ocak 2018 tarihinden, 31Aralık 2018 tarihine kadar olan çiftçi borçlarının zarar yüzdesi aranmaksızın ertelenmesinin üreticinin de devletin de lehine olacağına vurgu yapan Yaşar, TBMM Başkanlığı’na sundukları teklifin parti ayrımı yapılmaksızın, ülkenin bekası için kabul edilmesi gerektiğini belirtti.

 

 

SIRADAKİ HABER
}