HaberlerGüneysu'dan Cumhurbaşkanına çağrı: 'Kararınızın arkasında durun'

Güneysu'dan Cumhurbaşkanına çağrı: 'Kararınızın arkasında durun'

Danıştay'ın ilkokullarda Andımız okunması zorunluluğunu kaldıran yönetmeliği iptal etmesine tepki gösteren Eğitim-Bir-Sen Samsun Şubesi Başkanı Nejdet Güneysu, 'Sayın Cumhurbaşkanına ve Milli Eğitim Bakanlığı'na 2013'te verdikleri kararın arkasında durma çağrısı yapıyoruz' dedi

Güneysu'dan Cumhurbaşkanına çağrı: 'Kararınızın arkasında durun'

 

"Andımız" olarak bilinen ilkokullarda okunan öğrenci andı, 8 Ekim 2013 tarihli Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Kurumları Yönetmeliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'in 1. maddesiyle kaldırılmıştı. Önceki gün ise Danıştay 8. Dairesi verdiği kararla yönetmeliği iptal etti ve okullarda "Andımız" okunmasının önü açıldı. Kararı eleştiren Eğitimciler Birliği Sendikası (Eğitim-Bir-Sen) Samsun Şubesi Başkanı Nejdet Güneysu, "Sayın Cumhurbaşkanına ve Milli Eğitim Bakanlığı'na 2013’te verdikleri kararın arkasında durma çağrısı yapıyoruz" ifadelerini kullandı.

BİRLİĞE DARBE VURDU

Güneysu, Andımızın kaldırılmasına Eğitim-Bir-Sen olarak destek verdiklerini hatırlatarak, "Gerici, baskıcı, militarist, totaliter zihniyetin ürünü olan öğrenci andının kaldırılmasına, toplumsal barışın ve uzlaşının sağlanması, demokratik bir Türkiye’nin inşası adına destek verdik. Ancak, Danıştay vermiş olduğu kararda, temel hak ve özgürlüklerin askıya alındığı, darbe dönemi anayasalarıyla şekillenen eski Türkiye’nin ezberlerini gerekçe olarak sundu ve hukukun evrensel ilkelerini gözardı ederek toplumsal birliğe ağır bir darbe vurdu" sözlerini kaydetti.

MİLİTARİZM HORTLADI

Güneysu, kararı toplumsal mühendisliğin bir tezahürü olarak değerlendirdiklerini vurgulayarak, "Farklılıkları yok sayan hatta zor kullanarak değiştiren, tek tipleştirme politikasının esas alındığı, militarist toplum kurma özleminin ürünü olan andımızın tekrar hortlatılması sonucunu doğuracak bu kararı kabul etmediğimizi dile getiriyor; itiraz merciinin adaleti ve hukuku tesis edeceğine olan inancımızı koruyoruz. Danıştay’ın aldığı ideolojik nitelikteki bu karar öncelikle toplumsal barışa ve siyasi iradeye yönelik bir girişimdir. Bu anti demokratik ve evrensel hukuka aykırı karara tepkisiz kalınmamalı, andımızın kaldırılması kararının arkasında durulmalı, insan hakları ve demokrasi alanında elde edilen toplumsal kazanımlar kararlıkla korunmalıdır" diye konuştu.

Şükrü Berk ASKAR

SIRADAKİ HABER
}