HaberlerAndımız hemen okutulmalı

Andımız hemen okutulmalı

MHP Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, 22 ekim pazartesi sabahı bütün ilköğretim okullarında andımızın yeniden okutulması gerektiğini belirterek, 'Güzel ülkemizi bölünmenin eşiğine getiren sözde çözüm süreci yanlışının artıkları bir bir ortadan kaldırılmalıdır' dedi

Andımız hemen okutulmalı

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Grup Başkanvekili ve Samsun Milletvekili Erhan Usta, Danıştay 8. Dairesi'nin andımız ile ilgili verdiği karar ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu.

HUKUKSUZ UYGULAMAYDI

"Danıştay 8. Dairesi, andımızı kaldıran kararı iptal ederek andımızın okullarımızda yeniden okutulmasının yolunu açtı" diyen Usta, "Aldığı bu isabetli kararadan dolayı 8. Daireyi canı gönülden kutluyorum. Milli Eğitim Bakanlığı mahkeme kararını derhal uygulayarak 22 Ekim 2018 sabahı bütün ilköğretim okullarımızda andımızı tekrar okutmaya başlamalıdır. Andımız 1933 yılından beri okullarımızda okutulmaktadır ve okunmasını sağlayan yasal ve anayasal mevzuatta hiçbir değişiklik olmadığı halde kaldırılmıştır. Bu durum hukuki süreklilik ilkesine aykırıdır. Bu hukuksuz uygulamaya 8. Daire dur demiştir. Bazıları işine geldiği zaman 'bağımsız yargı' işine gelmediği zaman 'mahkeme kararı yanlıştır' ikiyüzlülüğünden vazgeçmelidir" ifadelerini kullandı.

MEB TEMYİZE GİTMEMELİ

Kararın bir turnusol kağıdı vazifesi de göreceğini kaydeden Usta, "Her karış toprağı şehit kanlarıyla sulanmış güzel ülkemizi bölünmenin eşiğine getiren sözde çözüm süreci yanlışının artıkları bir bir ortadan kaldırılmalıdır. Bu yanlışlarda biri de andımızın okutulmaması kararıydı. Çok şükür 'yanlış' mahkemeden dönmüştür. Aslında mahkeme kararını beklemeden MEB bu yanlıştan dönüp andımızı tekrar okutmaya başlamalıydı. Şimdi bu kararı bir fırsat olarak değerlendirmelidir. Türk milletinin gözü kulağı bu konu üzerinde olacaktır. MEB kararın iptali için temyize gitmemelidir. Giderse de hiçbir makam ya da mevki mahkemeye baskı yapmayı aklından bile geçirmemelidir. Adı ve andı olmayan bir millet olur mu? Türk kelimesinden kim niye rahatsız olmaktadır? Hatta batıda dostlarımız da düşmanlarımız da Türk eşittir Müslüman olarak kabul etmektedir. Boşnakça bir ilmihalde 'ne zamandan beri Türksün' sorusuna 'kalu beladan beri' denmektedir" sözlerini paylaştı.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}