HaberlerBalıkesir HaberleriBandırma Üniversitesinden Özbekistan'da kongre

Bandırma Üniversitesinden Özbekistan'da kongre - Balıkesir Haberleri

Bandırma 17 Eylül Üniversitesinin Özbekistan'ın Buhara şehrinde Buhara Devlet Üniversitesi, Uluslararası Balkan Üniversitesi ile Turkish Studies Dergisi işbirliğinde düzenlediği ve Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'ın onur konuğu olarak katıldığı '3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi' ilgi gördü.

Bandırma Üniversitesinden Özbekistan'da kongre

Düzenlenen kongrede Bandırma 17 Eylül Üniversitesini Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suat Uğur temsil ederken, Kongre Onur Kurulu Başkanı ve TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, Özbekistan Taşkent Büyükelçisi Ahmet Başar Şen, Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar, Buhara Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdukabil Tulaganov, Uluslararası Balkan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Dursun Erdem, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Milletvekili Yavuz Subaşı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Prof. Dr. Ümit Meriç ile çok sayıda milletvekili, vali ve belediye başkanından oluşan protokol heyeti ve 400 uluslararası akademisyen katıldı.
Kongre kapsamında 8 alt sempozyumda 348 bildiri yer alırken, onur konuğu olarak katılan Prof. Dr. Aziz Sancar'a Buhara Devlet Üniversitesi tarafından fahri doktora unvanı verildi.
Kongrenin öğleden önceki oturumunun açılış konuşmalarını Bandırma 17 Eylül Üniversitesini temsilen kongreye katılan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suat Uğur gerçekleştirdi. '3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi', Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suat Uğur'un Nobel ödüllü bilim insanı Prof. Dr. Aziz Sancar'a plaket ve hediye takdimiyle devam etti.
Plaket ve hediye takdiminin ardından Buhara Vali Yardımcısı Batır Sahriyarov ile Özbekistan Büyükelçisi Ahmet Başar Şen konuşma gerçekleştirdi. Özbekistan Büyükelçisi Ahmet Başar Şen'den sonra sözü alan Kongre Onur Kurulu Başkanı ve TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mustafa Şentop, 'Türkiye-Özbekistan ilişkileri uzun yıllar birbirine hasret iki kardeşin hasretlikten sonra buluşması, kucaklaşması gibi bir heyecanla ilerliyor. Yüzyıllar boyunca süren hasretlik Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın kucaklaşması ile sona ermiş ve bundan sonra ilişkilerimizin güçlenmesinin önü açılmıştır. Resmi temaslarımda da ifade ettiğim gibi bir yerlerden başlamak gerekiyor. Bunlardan en önemlisi Özbekistan üniversiteleri ile Türkiye üniversiteleri arasındaki ilişkileri güçlendirilmesi, mümkün olursa Özbekistan'da bazı üniversitelerimizin kampüsler açmasıdır' dedi.
Kongrenin devamında Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Suat Uğur, Kongre Onur Kurulu Başkanı ve TBMM Başkan Vekili Prof. Dr. Mustafa Şentop'a ve Buhara Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdulkabil Tulaganov'a plaket ve hediye takdiminde bulundu.
'3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi', 'Buhara Şehir Günü Bağlamında Belediyecilik' paneli ile devam etti. Panele konuşmacı olarak İzmir Kınık Belediye Başkanı Sadık Doğruer, Buhara Belediye Başkanı Karim Kamolov, Ankara Kalecik Belediye Başkanı Filiz Ulusoy ve Özbekistan Kağan Belediye Başkanı Yuldosh Jumaev katıldı.
Bandırma 17 Eylül Üniversitesinin Özbekistan'ın Buhara kentinde düzenlediği '3. Uluslararası Sosyal Bilimler Kongresi'nin öğleden önceki oturumu, protokol üyelerinin ve başarı ödülü alan akademisyenlerin toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.

SIRADAKİ HABER
}