HaberlerSamsun HaberleriAndımız birleştiricidir

Andımız birleştiricidir - Samsun Haberleri

ADD Samsun Dr. Işık Özkefeli, 'andımız' tartışmalarının son bulması gerektiğini belirterek, 'Çünkü andımız, millidir ve birleştiricidir' dedi

Andımız birleştiricidir

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Samsun Dr. Işık Özkefeli, ‘Andımızın’ 23 Nisan 1933 tarihinde Milli Eğitim Bakanı Dr. Reşit Galip tarafından yazıldığını, 1972 ve 1997 yıllarında bazı değişikliklere uğrayarak, 2013 yılına kadar, tam 80 yıl her sabah ilköğretim okullarında okutulduğunu hatırlattı.

DEVAM EDECEĞİZ

“Andımızın okullarımızdan kaldırılma süreci, Türkiye’de açılım denilen bir sürece denk gelmektedir” diyen Başkan Özkefeli, “Açılım denilen yanlış siyasi sürecin geldiği nokta bellidir. Bugün eğitim sendikalarının itirazı üzerine Danıştay 8. Dairesi tekrar okutulmasına karar vermişken bir haftadır tartışmalar almış başını gitmiştir. Artık bunlara bir son verilmeli. Bu topraklar üzerinde Emperyalizme karşı etnik kimliği gözetmeden Kürdü, Türkü, Çerkezi, Lazı büyük bir kurtuluş mücadelesi vermiş ve dünyada ilk defa emperyalizmi dize getirmiştir. Bu destansı zaferden sonra Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuş, Anayasa’ya göre de Türkiye Cumhuriyeti Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkese ’Türk’ denmiştir. Danıştay kararına anayasal suç diye bakanlar bu zamana kadar olan anayasaya aykırı durumları göz önüne almalılar yani şapkayı önlerine koymalıdırlar. Andımız bizlere milli duruşu, ümmet yerine yurttaş olmayı, doğruluğu vurgulamaktadır. ‘Ne Mutlu Türküm Diyene’ dedik ve demeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

 

SIRADAKİ HABER
}