HaberlerTürkiye'yi 'şekerlendiren' fabrika

Türkiye'yi 'şekerlendiren' fabrika

Kampanya döneminde her yıl ortalama 3 milyon ton pancar işleyerek yaklaşık 400 bin ton şeker üreten Kayseri Şeker Fabrikası, Türkiye'nin şeker üretiminin yüzde 20'sini karşılıyor

Türkiye'yi 'şekerlendiren' fabrika

Temeli 1954 yılında atılan ve Başbakan Adnan Menderes tarafından açılışı yapılan Kayseri Şeker Fabrikası, Kayseri'nin yanı sıra Sivas, Yozgat, Kırşehir, Nevşehir ve Tokat'a bağlı yaklaşık 500 köyde sözleşmeli pancar ekimi yaptırarak, Türkiye'nin şeker ihtiyacının yüzde 20'sini üretiyor. Dev tesis, 1955 yılında 12 milyon liralık sermayeyle kuruldu ve aradan geçen 64 yılda Türkiye'nin en büyük şeker üreticilerinden biri haline geldi. Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifine bağlı olarak 3 tesisle üretim yapan Kayseri Şeker Fabrikasında işlenen pancar miktarı günlük 37 bin tonu bulurken, pancardan şekerin yanında küspe ve melas üretimi de gerçekleştiriliyor. Orta Anadolu çiftçisinin önemli stratejik ürünü şeker pancarını işleyen Kayseri Şeker Fabrikası, geçen yıl 107 günlük kampanya döneminde 2 milyon 876 bin ton şeker pancarı işlenip, 402 bin ton şeker elde ederek bu alanda kendi rekorunu kırdı.

FEDAKARCA ÇALIŞTI
Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Türkiye'nin şeker ihtiyacının yüzde 20'sini karşılayan Kayseri Şeker Fabrikası'nın bu sene 3 fabrikada üretimini devam ettirdiğini söyledi. Üretimde Boğazlıyan'da 45, Kayseri'de 38 ve Turhal'da 29 günü geride bıraktıklarını anlatan Akay, şunları kaydetti: "Bu sezon toplamda 1 milyon 576 bin ton pancar alındı ve şimdiye dek bunun 1 milyon 286 bin tonu işlendi. Bu süre içerisinde 177 bin ton şeker üretimi gerçekleştirildi. Bu faaliyeti 16 bin çiftçi ile sözleşmeli bir şekilde yapıyoruz. Üç fabrikamızda bu kampanya döneminde toplam 4 bin 40 kişi çalışıyor. Turhal Şeker Fabrikası özelleştirme ile bünyemize katıldı. Başlangıçta özelleştirme konusunda birtakım fırtınalar kopartıldı. Biz Turhal'da önemli faaliyetler gerçekleştirdik. Oradaki arkadaşlarımız gece gündüz hep beraber gönüllü bir şekilde fedakarca çalıştı. Turhal şu anda özelleştirmenin yüz akı haline geldi."

SIRADAKİ HABER
}