HaberlerYerli tohumlara sahip çıkalım

Yerli tohumlara sahip çıkalım

SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, 'Yeni Tohumculuk Yönetmeliği yerli tohumculuğumuzu, çiftçi ve köylümüzü olumsuz etkileyecek. Bu nedenle yerli tohumlara sahip çıkalım' dedi

Yerli tohumlara sahip çıkalım

Samsun Çevre Platformu’nun da (SAMÇEP) bileşeni olduğu Ekoloji Birliği, yerli tohumların patentlenerek şirketlerin denetimine geçmesini sağlayan tohumculuk yasası ve yeni çıkan yönetmeliğin üretici köylüye ve ekolojiye olumsuz etkileri olacağını vurgulayarak, tepki gösterdi. Konuyla ilgili açıklama yapan SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, üreticinin düşünülmediğini ifade ederek, “Tohumculuk kanunu 2006 yılında yasalaştığında, geçimini çiftçilikle uğraşan köylünün değil, endüstriyel tarım şirketlerinin, ulusal ve ulus ötesi sermayenin çıkarları doğrultusunda hazırlandığı eleştirilerimizi yöneltmiştik” diye konuştu.

BESİN DEĞERLERİ DÜŞÜK

“Zaman bizi haklı çıkardı. Gıdalarımızın çoğu tohum şirketlerinin sertifikalı hibrit tohumlarıyla üretilir hale geldi” diyen Özdağ, “Hibrit tohumlar, melezleme yöntemiyle bol verim ve pazar koşullarına uygun dayanıklılık kazandırılan ancak lezzet ve besin değeri düşük ürünler veren tohumlardır. Bu tohumlardan yeniden tohum alınabilir ancak bunlardan elde edilen ürün görünüş, renk ve büyüklük bakımından daha alt düzeyde olur. Tohumculuk kanununa göre üretilen gıdaların sertifikalı olması isteniyor, ancak çiftçilerin tohum takasına engel olunmuyordu. Bu amaçla Türkiye'nin dört bir yanında olduğu gibi Samsun’da da ‘Tohum Takas Şenlikleri’ düzenlendi. Bu şenliklerde çiftçiler tohumlarını takas etti. Biz de Ekoloji Birliği bileşenleri olarak bu şenlikleri düzenleyen ya da destekleyen kurumlar olarak yer aldık” ifadelerini kullandı.

OLANAKLAR BÜYÜTÜLÜYOR

Artık yerli tohumların da çok uluslu tarım ve gıda şirketlerinin denetimine gireceğini dile getiren Özdağ, “Kapitalizmin çıkarına uygun tohumculuk kanunu hazırlayan siyasi anlayış, Türkiye siyasetine yön vermeye devam ediyor. Son olarak 19 Ekim 2018 günü yayınlanan yönetmelikte çiftçinin tarlada ürettiği ürünün sertifikalı olmasını zorunlu hale getirmiştir. Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmelik’le, tarladaki ürün sertifikalı değilse devlet desteği verilmeyeceği hükmü getirildi. Yönetmelik değişikliği, çiftçilerin yüzyıllardır sürdürdüğü tohum takasının önüne geçmekte, çiftçiyi tohum şirketlerinin insafına terk etmektedir. SAMÇEP, ‘Yaşam Patentlenemez’ sloganıyla yıllar önce GDO'lu tohumlara karşı duruşumuzu, sertifikalı hibrit tohumları kullanmaya zorlayan yönetmelik değişikliğine karşı da sürdüreceğiz. Bizim gibi düşünen kurumlarla hukuksal ve eylemsel mücadeleler düzenleyerek bu yönetmeliğin iptaline yönelik çalışacağımızı kamuoyuna duyururuz” şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}