HaberlerBingöl HaberleriOkumanın yaşı yok dedi, 67 yaşında üniversiteli oldu

Okumanın yaşı yok dedi, 67 yaşında üniversiteli oldu - Bingöl Haberleri

Bingöl'de 3 çocuk 5 torun sahibi 67 yaşındaki Mehmet Evran, İnşaat Mühendisliğine kayıt yaptırarak yarım kalan üniversite eğitimini tamamlamak için ders başı yaptı.

Okumanın yaşı yok dedi, 67 yaşında üniversiteli oldu

6 yıl önce emekli olan 3 çocuk ve 5 torun sahibi Mehmet Evran (67), Yüksek Öğretim Kurumunun çıkardığı af yasasından faydalanarak 1998 yılında bıraktığı üniversite hayatına yeniden başladı.Elazığ'da bulunan Fırat Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği bölümüne tekrar kayıt yaptıran Evran, ikametgah durumundan dolayı Bingöl Üniversitesi'ne geçiş yaparak eğitim için ders başı yaptı.
1998 yılında Bingöl Meslek Yüksek Okulunu bitirdikten sonra dikey geçişle Fırat Üniversitesi'ni kazandığını belirten Mehmet Evran, 'Fakat bazı nedenlerden dolayı kayıt olamadım. Okuyamadığın için her zaman üzüldüm. Geçtiğimiz aylarda yükseköğretim kurumunun 7143 sayılı af yasasından yararlanarak Fırat Üniversitesi'ne tekrar kayıt yaptırdım, ikametgahım Bingöl'de olduğu için kaydımı buraya aldım. Okumanın yaşı yok. Her zaman her yaşta okuyabilmeli insan. Ben bu fırsatı yıllar sonra da yine yakaladım ve devam edeceğim' dedi.
Gençlerin kesinlikle okuması iyi bir eğitim alması gerektiğine dikkat çeken Evran, kurtuluşun dağda, bayırda, kahve köşelerinde, bilinçsiz bilgisayar ve telefon kullanımında olmadığını, okumaktan geçtiğini de kaydetti.
Öğrencilerinin içinde 67 yaşında birinin olmasından dolayı mutlu olduğunu ifade eden Öğretim Görevlisi Sinan Bayındır ise '67 yaşında bir abimizin okuması, bu bölümde okuyan öğrencilere çok güzel bir örnek oldu. Çok güzel bir durum. Az rastlanan bir durumun olması hem öğrencilerim adına hem de benim adıma mutluluk verici. Umuyorum ki kendisine de okuyacağı bölüm hayırlı olur'diye konuştu.

Sıra arkadaşı 17 yaşında
Evran'dan 50 yaş küçük olan sıra arkadaşı Muhammed Çabaz, 'Ben 17 yaşındayım. İki hafta önce sınıfa girdiğimde çok şaşırdım. Benden 50 yaş büyük bir Mehmet amcamız var. Çok seviyoruz kendisini. Bizden daha fazla yaşanmışlığı olduğu için, her konuda çok yardımcı oluyor. Bizler de elimizden geldiği kadar amcamıza çok yardımcı oluyoruz. Sıra arkadaşlığı yapıyorum kendisine. Herkesin örnek alması gereken biri Mehmet amca'diyerek düşüncelerini aktardı.
Sınıf arkadaşlarından Özge Akar da, 'Mehmet amcanın sınıfa gelmesiyle okumanın yaşının olmadığını gördüm. Onunla sohbet etmek, tecrübelerini dinlemek, onunla ilgilenmek çok güzel bir şey. Mehmet amcanın fizik, kimya ve inşaata giriş derslerin de yazdıkları bizleri çok etkiliyor. Herhangi bir sıkıntısı olduğunda da bizlere söylüyor, bizlerde elimizden geldiğince yardımcı oluyoruz' ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}