HaberlerDüşevi'nden Samsun'da bir ilk

Düşevi'nden Samsun'da bir ilk

Düşevi Oyuncuları, Samsun'da bir ilke imza atarak 'Tiyatro Okulu Sınavı' gerçekleştirmeye hazırlanıyor

Düşevi'nden Samsun'da bir ilk

1998 yılında kurulan ve Samsun’da Cumhuriyet sonrası en uzun süre perdelerini açık tutmayı başaran bir özel tiyatro olma özelliği taşıyan Düşevi Oyuncuları, kendi bünyesinde oluşturduğu 2013 yılında kurulan Düşevi Sanat Merkezi faaliyetlerinde bir ilke daha imza atıyor.

BİR ARAÇ OLACAK

Sınavın aslında bir araç olduğunu ifade eden Düşevi Oyuncuları Genel Sanat Yönetmeni Cem Kaynar, “Bünyemizde oluşturulan kurslardan birisi olan çocuk-gençlik-yetişkin drama derslerinde sonuç hiçbir zaman gösteri yapmak değildir. Tiyatro dersleri ise sahne ve gösteri üzerine kuruludur. Bu amaçla kurumsal olarak açılan bu sınavın aslında gençlerin sanat kursları ile tanışması için bir araç olduğu söylenebilir. Sınava konuk jüri üyesi olarak Samsun Belediye Konservatuarında yetişip, bazı özel tiyatrolarda çalıştıktan sonra, Ankara DTCF bitiren, birçok dizi, tiyatro ve sinema filmde oynayan, şu anda Güldür Güldür programından tanıdığımız oyuncu ve yazar Ünal Yeter katılacak” şeklinde konuştu.

ÜÇ AŞAMALI OLACAK

Tiyatro Okulu Sınavı’nın üç aşamalı olacağını kaydeden Kaynar, “Rol, müzik, dans branşlarında olacak. Rol sınavında daha önceden verilecek olan tiratlar hazırlanacak (www.dusevioyunculari.org sitesinden veya Düşevi San.Mrk.den temin edilecek) ve sınav günü canlandırılacak. Müzik sınavında daha önceden hazırlanan bir şarkı okunup, kulak algılama temrinleri yapılacak. Dans sınavında da doğaçlama dans temrinleri ile seçmeler yapılacak. Sınavda başarılı olan öğrenciler ile iki aylık bir rol-dans-müzik eğitiminden sonra, Murat Can Kibiroğlu’nun yazdığı Bir Garip Masal adlı müzikli oyun çalışılacak. Oyunda Düşevi Oyuncularının birkaç usta oyuncusu ile tarih ve saatleri uyarsa dizilerden tanıdığımız bir ünlü oyuncu çocuklarla aynı sahneyi paylaşacak. Başarılı olan ve olamayan tüm öğrenciler eğer isterlerse Düşevi Cast Ajans’a kayıt olup ileride reklam-dizi-sinema filmlerinde oynama fırsatı bulacak” ifadelerini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}