HaberlerSamsun HaberleriHavzalı esnafın 'yıkım' isyanı

Havzalı esnafın 'yıkım' isyanı - Samsun Haberleri

Havza'nın Mehmetçik Meydanı esnafı, yıkılan dükkanlarının Havza Belediye Başkanı Murat İkiz tarafından yeniden yapılma sözüne rağmen yapılmayarak tapu haklarının da ellerinden alındığını iddia etti. Başkanı İkiz'e gazete ilanı ile savaş açan esnaf mağdur olduğunu söyledi.

Havzalı esnafın 'yıkım' isyanı

Havza’da dükkanları yıkılan ve ellerinde tapuları olmasına rağmen sokakta kalan bir grup esnaf, gazete ilanı ile belediyeye savaş açtı. Esnaflar yerel 25 Mayıs Gazetesine verdikleri tam sayfa ilanla belediyeyi suçlarken, Havza Belediye Başkanı Murat İkiz de “Konunun belediye ile ilgisi yok” diyerek suçlamaları reddetti.

ESNAF ATEŞ PÜSKÜRDÜ

Tartışma konusu olan ve yargıya da taşınan bina Havza Belediyesi tarafından 1965 yılında iki katlı olarak yaptırıldıktan bir süre sonra, alt kattaki 9 dükkân vatandaşlara satıldı. Bir süre sonra da binaya bir kat daha çıkıldı ve üstteki iki kat belediyenin büyük hissesine sahip olduğu 25 Mayıs Termal A.Ş Firmasına kiralık olarak devredildi. Bir süre otel olarak çalıştırılan bina hakkında daha sonra 6306 sayılı Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun kapsamında, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünün oluru ile yıkım kararı çıktı. Belediye binanın 2 bin 400 hissesinden sahip olduğu bin 550 hisseyi 18.12.2017 günü yapılan açık artırma ile sattı. Belediye hissesini satın alan şahıs da ihale şartnamesi doğrultusunda binayı yıktı. Mart ayında yıkılan bina için nisan ayında temel atılması beklenirken, ihaleyi alan müteahhit ile tapu sahibi 9 esnaf arasında anlaşmazlık yaşandı. Havza Belediye Başkanı Murat İkiz'in kendilerine dükkanlarını teslim edeceğine dair söz verdiğini söyleyen esnaflar, Başkan İkiz'e adeta ateş püskürdü.

PERİŞAN DURUMDAYIZ

Mehmetçik Meydanı'nda 36 yıldır esnaf olduğunu söyleyen Hayati Tok, "Burada bizim iş yerlerimiz vardı. Toplam 9 taneydi. Üzerinde de 2 katlı bina vardı, önce termal oteldi daha sonra sigortacı oldu. Ardından burası çürük yapı diye belediye başkanımız ihaleye çıkarttı. İhalede birisi burayı satın aldı. Yıkımdan önce belediye başkanı bize söz verdi 'Her türlü arkanızdayım, burada dükkanları yeniden yapıp size teslim edeceğim. Çekinmeyin. Korkmayın' dedi. Yıkıldıktan sonra da sözünü yerine getirmesi için başkanın yanına gittik, 'Ben böyle bir söz vermedim' dedi. Yıkım mart ayında gerçekleşti, o zamandan bu yana perişan durumdayız. Kira ödüyoruz, kira yardımı alamıyoruz. İşlerimiz aksadı, kimisi iş yerlerini kapattı. Mağduriyetimizin giderilmesini istiyoruz. Zemin katlar bizim tapulu yerlerimiz, yıkıldıktan sonra üst katları alan şahıs zemin katta hissesi olduğunu söylüyor. Belediye başkanı çözüm üretmesi gerekirken çözümsüzlük yarattı, buradaki esnafı perişan etti. Hepimizin çoluk çocuğu var, geçim kaynağımız bu dükkanlar. Bu konunun çözülmesi için devlet büyüklerimizden, Cumhurbaşkanımızdan yardım istiyoruz. Belediyenin bu ihaleyi iptal etmesini istiyoruz. Bir de yeni çıkan kentsel dönüşüm kanununda, tamamen hırsızlar, art niyetler için kanunlar çıkarılmış. Dava açacağız, davada bizi kollayacak maddeler bulamıyoruz. Başka şehirlerde de bu şekilde mağdur olan insanlar olduğunu öğrendik. Kanunların da bir şekilde düzeltilmesini ve yerlerimizin bize verilmesini istiyoruz" sözlerini kaydetti.

ESNAF: ''BAŞKAN KANDIRDI''

"Belediye başkanı bizi resmen kandırdı" diyen tapu sahibi esnaflardan Aykut Kara, "İş yerlerimizi yıkıp, geri yapma taahhüdünde bulundu ama geldiğimiz noktada bütün esnaf mağdur durumda. Burası yıkılmadan önce Havza Belediye Başkanı Murat İkiz, 9 dükkan sahibi ve alan kişiyi bir araya getirdi. Başkana 'Bizi anlaştır binayı öyle yıkalım' dedik, ama o 'Binayı yıkmadan sizi anlaştıramıyorum, binanın önce zemin etüdü yapılması gerekiyor. Binayı yıkalım 1 nisanda temel atacağız' dedi. Alan şahıs da 'Ben sizin hakkınızı yiyecek adam değilim, 1 nisanda temel atalım herkes iş yerlerini geri alacak' dedi. Ama yıkım gerçekleştikten sonra sıkıntı başladı. Alan kişi, 'Buranın yüzde 60'ını aldım, 2. ve 3. katı almadım' dedi. Bu şekilde belediye başkanı tarafından mağdur edildi. Samsun Valimizden rica ediyoruz, bu konuya ehemmiyet göstersin ve mağduriyetlerimiz giderilsin" diye konuştu.

TAPULAR GEÇERSİZ

Bir diğer tapu sahibi esnaf Metin Yılmaz ise, "Tapularımız şu anda geçersiz vaziyette oluyor. Türkiye Cumhuriyeti'nde tapu geçersizse her şey geçersiz. Onun için tapumuzun hakkının verilmesini istiyoruz. İş yerlerimiz yıkıldı ve tapularımızın bir geçerliliği olmadığı söyleniyor, bu da çok yazık. O zaman kimsenin tapusunun bir güvencesi yok. Bu sorunun giderilmesini istiyoruz" dedi.

İŞ YERİ AÇAMADIM

Mehmetçik Meydanı'nda 52 yıldır esnaf olan Mehmet Köksal da, "Başkan bizi kandırdı. Şöyle ki çürük raporu çıkarttırdı, kentsel dönüşüme soktu ondan sonra çürük olan yeri ihaleye verdi. İhaleyle sattı aslında çürük raporu olan bir yeri ihaleye veremezmiş. Bizi mağdur etti, yerimizin yapılıp verilmesini bekliyoruz. Bir yerde iş yeri açamadım, boşta geziyorum. Bunu yetkililerin duyup bir çözüm bulması lazım" ifadelerini kullandı.

ARTIK BELEDİYEYLE İLGİSİ YOK

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Havza Belediye Başkanı Murat İkiz ise şu ifadeleri kullandı: "4-5 senedir ben onlara söz verdim. Yıkalım, beraber yapalım dedim. Çünkü oranın uzun zamandır depreme dayanıksız raporu vardı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yıkılacak dedi. Mahkemeye verip şikayet ettiler. Yıktırmak istemediler. Bu 4-5 yıllık mahkemelik konuydu. Mahkeme sonucunda depreme dayanıklı olmadığı için yıkılma kararı verdi. Ondan sonra 1 sene sonra ihale oldu, satıldı. Önce anlaştılar, sonra anlaşmazlığa düştüler ve devam ediyor. Son 1 senedir biz belediye olarak duruma karışmıyoruz. 'Ne yaparsanız yapın aranızda, biz sattık müteahhitle anlaşın' dedik. Orayı bir müteahhit aldı, ne yapacaksa yapacak artık. Şu anda belediyeyle, kanunla, hukuken veya tapuyla alakası yok konunun. Belediyeyle hiçbir işleri yok. Kendi aralarında anlaşacaklar ve nasıl yaparsalar yapacaklar. Biz son 1 yıldır oradaki duruma karışmıyoruz, bu zamandan önce ilişiğimiz vardı ama artık yok."

Zerrin SOMUNCU / ÖZEL HABER

 

SIRADAKİ HABER
}