Haberler'Teknoloji' masaya yatırıldı

'Teknoloji' masaya yatırıldı

OMÜ öğrencileri, 'Dijital çağda mimarideki katılımcı kentsel girişimlerin yol alma biçimleri ile bunun kamusal alana yansımaları' konusunu ortak derste ele aldı

'Teknoloji' masaya yatırıldı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde “siyaset bilimi ve kamu yönetimi” ile Mimarlık Fakültesinde “kent, kültür ve toplum” derslerini alan öğrenciler bir araya geldi. İktisat ve İdari Bilimler Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen derse İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Mimarlık Fakültesinden İrem Korkmaz, misafir konuşmacı olarak katıldı. Ortak derste ayrıca iki dersin yürütücüsü İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ahmet Mutlu ile Mimarlık Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Saim Can Beritan da yapmış oldukları yorum ve analizlerle tartışılan konuya katkıda bulundu.

UMARIM DEVAMI GELİR

Misafir konuşmacı İrem Korkmaz’dan önce söz alan Prof. Dr. Ahmet Mutlu, kentlerin sadece fiziksel boyutlarına odaklanmanın yanlış olduğuna dikkat çekti. Mutlu, “Kentlerin aynı zamanda felsefi, düşünsel, ekonomik, sosyolojik ve elbette mimari boyutları söz konusudur. İşte birden fazla boyutları buluşturabilecek disiplinin yetkilileri ve öğrencilerinin burada olması önem arz ediyor ve dersimiz disiplinler arası bir özellik taşıdığı için de kayda değer. İnşallah disiplinler arası bir süreci bu anlamda başlatmış oluruz ve devamı gelir” diye konuştu.

KENTSEL KİMLİĞE YANSIYOR

San Francisco’da edindiği izlenimler ile kentsel ve mimari perspektifleri görseller eşliğinde katılımcılara sunan İrem Korkmaz, her iki bölüm öğrencilerini de bu kavramlar etrafında tartışmaya katarak dijitalleşmenin beraberinde getirdiği kamusal değişim ve dönüşümü gözler önüne serdi. Konuşmasında San Francisco’daki Silikon Vadisi’nin işlevine de değinen Korkmaz buradaki gözlemlerini, “Silikon Vadisi’nde zaman ve mekan farklı işliyor. Burada teknoloji sayesinde mekan algısının nasıl değişebileceğine tanık oluyorsunuz. Örneğin; Facebook, Twitter vb. sosyal paylaşım sitelerindeki çalışanlar, toplantılarını bazen bisiklet üzerinde, bazen yürüyerek yapıyor. Yani işlerini mekandan bağımsız bir şekilde yürütebiliyorlar. Dolayısıyla geliştirdikleri teknoloji; çevre ve mimari yapıyı da etkiliyor. Bu da tabii San Francisco’nun kentsel kimliğine yansıyor” şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}