Samsun haber gazetesi
X Reklamı Kapat

Hiperaktivite nedir?

Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzm. Dr. Serkan Süren, dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu hakkında bilgi verdi

Hiperaktivite nedir?

Medical Park Samsun Hastanesi Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Uzm. Dr. Serkan Süren “Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)” hakkında bilgi verdi.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun tıbbi bir hastalık olduğunu vurgulayan Dr. Serkan Süren “Tanı konma ve tedavi süreci tıp eğitimi almış çocuk psikiyatristleri tarafından yürütülmelidir. Çocuğumuzun DEHB olup olmadığı yönünde verilecek karar ve buna bağlı tedavi, onun bütün yaşamını derinden etkileyecektir. Tedavinin temeli ailenin doğru bilgilerle bilinçlendirilmesi, yani psikoeğitim ve ilaç tedavisinin beraber yürütülmesidir. Tedavi olması gerektiği gibi yürütüldüğünde hem çocukluk hem de ergenlik döneminde gerek akademik, gerek sosyal alanda çocuklarımız, hiperaktif olmayan yaşıtlarının yaşadığı dönemsel zorlanmalara ek hiç bir problem yaşamazlar" diye konuştu.

ERGENLİK DÖNEMİNİ ETKİLER
Süren, açıklamalarını şöyle sürdürdü: "7-8 yaşındaki bir çocuğun ilaç kullanma fikri anne ve babaları huzursuz etmekte. Ancak bu noktada devreye giren bir çocuk ve ergen psikiyatrisi uzmanının aileye yapacağı net ve en doğru açıklamalar DEHB tedavisinin temelini teşkil etmelidir. Annesini üzmesin, öğretmeni yormasın veya matematik, Türkçe derslerinin notu 3'ten 5’e çıksın diye bir çocuğa ilaç verilmez. Hiperaktivite tedavisinde esas amaç, ergenlik döneminde çocuğumuzu ve ailemizi zor durumda bırakacak çeşitli davranışsal problemlerin oluşmasının önüne geçilmesidir."

 EN ÇOK OKUNANLAR

Samsunspor Sportif Direktörü Zeren O bölgeye takviye yapılacak

1 Samsunspor Sportif Direktörü Zeren: O bölgeye takviye yapılacak

 Adiloviç, bugün imzalıyor

2 Adiloviç, bugün imzalıyor

Fındık fiyatları yükselişe geçti

3 Fındık fiyatları yükselişe geçti

 Taşlar yerine oturuyor

4 Taşlar yerine oturuyor...

Samsunda bir mühendis PKKKCKdan gözaltına alındı

5 Samsun'da bir mühendis PKK/KCK'dan gözaltına alındı

Erzurumda iki grup tekme tokat birbirine girdi

6 Erzurum'da iki grup tekme tokat birbirine girdi

Simsarların bıçaklı kavgası 1 yaralı

7 Simsarların bıçaklı kavgası: 1 yaralı

Samsunda 3 akademisyen FETÖden tutuklandı

8 Samsun'da 3 akademisyen FETÖ'den tutuklandı

Samsunda oto kurşunlamaya 2 gözaltı

9 Samsun'da oto kurşunlamaya 2 gözaltı

Samsunda tüfekle oğlunu vuran baba serbest

10 Samsun'da tüfekle oğlunu vuran baba serbest


SIRADAKİ HABER