HaberlerZorunlu olmadıkça yeni proje yok

Zorunlu olmadıkça yeni proje yok

Samsun Büyükşehir Belediyesi 2019 yılı bütçesi meclis komisyonunda görüşüldü. Komisyonda Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam, 'Tasarruf tedbirleri kapsamında, özellikle zorunlu haller dışında yeni projelere çıkmayacağız' dedi

Zorunlu olmadıkça yeni proje yok

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi kasım ayı komisyonu gerçekleştirildi. Komisyonda Büyükşehirin 2019 yılı Performans Planı, bütçesi ve 17 ilçenin bütçeleri görüşüldü. Oy birliği ile kabul edilen maddeler, onaylanmak üzere 16 Kasım'da gerçekleşecek meclis toplantısına havale edildi.

GÜLSAN 2019'DA DA TAŞINMAYACAK

Komisyonda, CHP'li meclis üyesi Mustafa Tüfek, Büyükşehirin 2019 yılı Performans Planı'nda yer alan Gülsan Sanayi Sitesi'nin akıbetini ve Atakum'un Kurupelit mevkiinde bulunan Marina'da yaşanan yosunlaşma sorununun çözümüyle ilgili herhangi bir proje olup olmadığını sordu. Gülsan'ın uzun süredir şehrin gündemini meşgul eden bir konu olduğunu söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Meclis Başkanvekili Turan Çakır da, "Artık orada ticaret yapan vatandaşlarımız da, şehrin bütün katmanlarındaki insanlarımız bu sanayinin buradan kalkması gerekliliğiyle ilgili hemfikir. Bunun nasıl yapılacağıyla ilgili bir süreç işliyor. Bugüne kadar 67 bağımsız bölüm kamulaştırıldı ve tebligatlar gönderildi. Çalışmalar da devam ediyor. Orada planlarla ilgili sıkıntılar, mahkemenin vermiş olduğu olumsuz kararlar var. Ama bu süreç belediyemizin gündeminde olmazsa olmaz, hallolması gereken projelerden bir tanesi. Gelinen noktada da Gülsan'ın taşınacağı yer tespitiyle alakalı, önceki dönem başkanımız Yusuf Ziya Yılmaz ile alanlar belirlenmişti. Alanın daha büyük olması gerektiğiyle ilgili talep gelince de Toybelen'de bir alan gösterildi; orası da ‘yeterli olmaz’ dediler, aşağıya doğru olan arazinin kamulaştırılmasını istediler. Büyüyelim deniliyor ama vatandaşa ait yerler ve bedeli var. Bildiğim kadarıyla da metrekaresi 300 TL civarında, belki de daha fazla. Gülsan'ın durumu bu minvalde devam ediyor. Ne zaman sonuçlanır sorusuna geldiğimizde, 2019'da epey yol kat edilir ama öyle görünüyor ki 2019 yılında taşınacak gibi değil. Kurupelit Marina ile ilgili de yapısal olarak şu anda bir proje gündemimizde yok. Oradaki sorunun farkındayız, bunu kabul etmek lazım. İtiraf etmeliyim ki Atakum sahilleri inanılmaz güzel ama o kirlilik olunca sanki orası sahipsizmiş gibi duruyor. Bunun üzerinde hassasiyetle durmamız lazım" diye konuştu.

TASARRUF TEDBİRLERİ

Büyükşehirin bütçe görüşmelerinde ise CHP'li meclis üyesi Mustafa Tüfek, "Krizden dolayı belediyelere 'İhale yapmayın, mevcut projelerin ihalesini yaptıysanız sözleşmeleri yapmayın iptal edin' gibi talimatların geldiğini biliyoruz. Bundan dolayı bizim bütçemizde geri adım atıldı mı, o talimattan sonra mı böyle oldu, o konuda bilgi verilsin" dedi. Soru üzerine söz alan Samsun Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanı Serkan Çam da, "Devam eden projelerde en kısa sürede tamamlanacak olanlara öncelik verilecek. Çünkü bu projeler arasında yıllara dağılmış olanlar da var. Bütçemizi tamamıyla yeni projeler oluşturmuyor, devam eden projelere de kaynak ayrılıyor. Tasarruf tedbirleri kapsamında, özellikle zorunlu haller dışında yeni projelere çıkmayacağız. Bizim öncelikli olarak devam eden, asfalt, bakım, onarım, çevre ve peyzaj işleri ihalelerimiz mevcut. Önemli gördüğümüz asfalt ve köprü projelerimiz var. Ayrıca elektrik ve bütçede büyük pay alan bakım işlerimiz de planlarımız arasında" dedi.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}