HaberlerSamsun HaberleriSamsun Protokolünden 10 kasım mesajı...

Samsun Protokolünden 10 kasım mesajı... - Samsun Haberleri

Samsun protokolü Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 80. yıl dönümü dolayısıyla bir dizi mesaj yayımladı.

Samsun Protokolünden 10 kasım mesajı...

 ''Hiçbir zaman unutulmayacak''

Vali Osman Kaymak, 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 80. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Kaymak mesajında, Cumhuriyetin kurucusu, bağımsızlığın mimarı, büyük lider Mustafa Kemal Atatürk’ü, sevgi, saygı ve minnetle andığını ifade etti. Kaymak, “Atatürk, 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ayak basarak yok edilmek istenen ulusumuzu ayağa kaldırmış, yanmış, yıkılmış yurt toprakları üzerinde yeni bir devlet kurarak, çağdaş dünyayla bütünleşmemizi sağlamış, bizlere demokratik bir Cumhuriyet, bağımsız bir ülke ve aydınlık yarınlar armağan etmiştir. 10 Kasım'lar, sadece yas günü değil, Atatürk’ün açtığı yolda, gösterdiği hedefte ilerlememizi hatırlatan günler olmalıdır. Atatürk’ün bize emanet ettiği bu cennet vatanın ve Cumhuriyetin, ilelebet var olması için göstereceğimiz çaba, O'na olan saygımızın en güzel ifadesi olacaktır. Milletimiz hiçbir zaman Atatürk’ü unutmamıştır ve unutmayacaktır. Milletimiz, bağımsızlık savaşımızın önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk'ü sonsuza kadar gönlünde yaşatmayı sürdürecektir. Bu duygu ve düşüncelerle yurdumuzun kurtarıcısı, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve vatanımız için canlarını veren tüm şehitlerimizi bir kez daha minnet, rahmet ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun” ifadelerini kullandı.

''Emanetini daha ileriye taşıyacağız''

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Samsun Milletvekili Çiğdem Karaaslan, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 80. yılı dolayısıyla mesaj yayımladı. Karaaslan mesajında şu ifadelere yer verdi: “Milletimizin, ilelebet huzur, refah ve birlik içinde yaşayacağı Anadolu topraklarından silinmek istenildiği bir dönemde ilk adım şehri Samsunumuzdan 1919’da başlayıp 1923’te Cumhuriyetimizin ilanıyla taçlanan mücadelemize önderlik eden, ülkemizin gelişim ve kalkınma çizgisinde muasır medeniyetler çizgisini hedef olarak gösteren büyük devlet ve siyaset adamı, zaferle neticelenen nice savaşta kahraman ordumuzun önünde yürüyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ve yol arkadaşlarının aziz milletimize emaneti olan, ülkemizi daha ileriye taşıma vizyonu doğrultusunda Türkiyemizin gücüne güç katmak ve Dünya’nın lider ülkelerinden biri noktasına taşımak üzere durmaksızın ve tüm gayretimizle çalışıyoruz. Kadim devlet anlayışımız ve kararlı duruşumuzla ülkemizi ve Cumhuriyetimizi geleceğe taşıma noktasındaki inancımız, bugün geçmişe göre daha diri ve kaimdir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere emaneti olan Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak edeceğimiz 2023 yılı hem ülkemiz hem dünya için yeni bir başlangıç ve dönüm noktası olacak. Üstlendiğimiz sorumlulukla en büyük hedefimiz, attığımız her adımda; şehitlerimizin ve gazilerimizin emanetini korumak, daima gücünü ve desteğini en yakınımızda hissettiğimiz aziz milletimizle bu emaneti daha yükseklere taşımaktır. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin banisi, büyük devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete irtihalinin 80. yıldönümünde rahmetle anıyorum.”


''Şükranla anıyorum''

AK Parti Samsun Milletvekili Fuat Köktaş, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 80. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Köktaş, mesajında şu sözlere yer verdi: "Cumhuriyetimizin kurucusu, istiklal mücadelemizin önderi, milletimizin yetiştirdiği önemli devlet adamlarından biri olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80. yıl dönümünde rahmet ve şükranla anıyorum. Gazi Mustafa Kemal, tarihimizin en zor döneminde, dünyanın bütün egemen güçlerinin, merhum Mehmet Akif’in deyimiyle ‘Medeniyet denilen tek dişi kalmış canavarın’ bu vatana taarruzu karşısında önce Çanakkale’de bir büyük direniş göstermiş, sonrasında 19 Mayıs 1919’da Samsun’a ilk adımı atarak kurtuluşu başlatmış, 29 Ekim 1923’te temellerini attığı Cumhuriyetimizle yeniden bir dirilişi ortaya koymuştur. Atatürk, milletinden aldığı bu güç ve destekle kendisini Türkiye'yi ileri ülkeler seviyesine çıkarma amacına adamış, dönemin sınırlı imkanlarıyla büyük işler başarmıştır. Bugün, ülke ve millet olarak Atatürk'ün gösterdiği hedefler doğrultusunda daima ileriye bakıyor, tarihimizden, medeniyetimizden ve yüce milletimizden aldığımız güçle; gelişerek, yenilenerek,  yılmadan, yorulmadan, 2023, 2053 ve 2071 hedeflerimiz doğrultusunda emin adımlarla ilerliyoruz.  Türkiye'yi dünyanın en güçlü ülkeleri arasına sokmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Atatürk'e ve bizlere cennet vatanı miras bırakan atalarımıza karşı bu en büyük sorumluluğumuz budur. Bu duygu ve düşünceler içinde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını, vatanı için canını veren tüm şehitlerimizi, gazilerimizi ve bütün ecdadımızı saygı, rahmet ve dualarla anıyorum."

''Gazi Mustafa Kemal unutulmaz''

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 80. yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Zeybek, “Uzun yüzyıllar dünyada söz sahibi, Osmanlı Devletini emperyalistlerin param parça ettiği dönemde, milletin bağrından doğan mazlum milletlerin devrimci önderi; Osmanlı Devletinin genç subayı, Çanakkale ve Anadolu da bir kahraman Mustafa Kemal Atatürk; dünya tarihinde kendisini ölümsüzleştiren yeni bir devlet kurdu. 19 Mayıs 1919 da asrın lideri Samsun’a çıkarak, gelecekte benim doğum günüm dediği ve yaptıkları ile tarih yazdı. Ölümsüzleşti. Gazi Mustafa Kemal’in emperyalizme karşı vermiş olduğu savaşın başarıyla sonuçlanması ve sonrasında hayata geçirdiği devrimler mazlum uluslar tarafından örnek alınmıştır. Yaşamının kısa döneminde birden çok yeniliklere imza atarak, Türkiye Cumhuriyeti Devletini, dünyada uygar devletlerarasına soktu. Kurtuluş Savaşını başarıyla tamamlayan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, devrim ve ilkeleri mazlum milletlere rehber olmuştur. Bütün alanlarda yaptığı devrimler halkımız tarafından takdirle karşılanmıştır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü; 10 Kasım’da minnet, şükran ve saygıyla anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 ''Özlemle anıyoruz''

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ölüm yıldönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Şahin mesajında, “Ölümünün 80. yıl dönümünde büyük önder, eşsiz insan Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü milletçe sonsuz minnet, şükran, özlem ve rahmetle anıyoruz. Büyük dehası, üstün ve çağının çok ötesindeki vasıfları ile döneminin en büyük liderlerinden biri olan Atatürk, yalnız bizim için değil tüm dünyada tarihe mâl olmuş bir önderdir. Bu nedenle 10 Kasım tarihi Atatürk'ü anmanın yanı sıra, onu daha iyi anlamak için de önemli bir fırsattır. Fikir ve eserleriyle yaşadığı döneme ve yüzyıla damgasını vuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, önderlik ettiği kurtuluş mücadelesiyle sadece Türk milletinin değil, sınırlarımızın çok ötesinde yaşayan farklı dinden, dilden ve ırktan birçok insanın da kalplerinde unutulmayacak izler bırakmıştır. Türk milletinin ve dünyadaki tüm mazlum halkların kalbinde sonsuza kadar yaşayacak” ifadelerini kullandı.

''Atatürk, kahraman bir komutan''

AK Parti Samsun İl Başkanı Av. Hakan Karaduman, 10 Kasım Mustafa Kemal Atatürk'ün vefatının 80. yıldönümü nedeniyle mesaj yayımladı. Karaduman, "Cumhuriyetimizin kurucu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü vefatının 80. yıl dönümünde saygıyla yad ediyorum. İstiklal mücadelemizde elde ettiği zaferler ile Cumhuriyetimizi kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tüm dünyanın takdirini kazanmıştır. Atatürk, tarihe iz bırakan kahraman bir komutan, saygın bir liderdir. Gazi Mustafa Kemal önderliğinde 1919'da başlayan ve 1923'te taçlandırılan istiklal mücadelemizde, vatanını ve bayrağını kanıyla, canıyla kahramanca savunarak geleceğine sahip çıkan milletimiz, bugün de ülkemize yönelik gerçekleştirilen tüm saldırıları bozguna uğratacak kararlılığa ve yüreğe sahiptir. Gazi Mustafa Kemal'in 'en büyük eserim' dediği Cumhuriyetimizi tam bağımsız olarak ilelebet muhafaza etmek, istikrar ve birlik beraberlik içerisinde sürekli daha ileriye taşıyarak 2023 hedeflerimize ulaşmak için milletimizle birlikte kararlı ve sağlam adımlarla ilerliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, onca saldırılara rağmen bugün, dünyada itibara sahip, saygınlığı olan, sözü dinlenen, bölgemizde ve tüm kıtalarda sorunların çözümünde aktif rol üstlenen ülke konumundadır. Ayrıca Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın himayelerinde 2019'da Samsun'da kutlayacağımız 19 Mayıs 1919'un 100. yıl kutlama etkinlikleri ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Bu düşüncelerle vefatının 80. yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve istiklal mücadelemizin kahramanları şehitlerimiz ve gazilerimize Allah'tan rahmet diliyor, şükranla yad ediyorum” ifadelerini kullandı.

 ''Dünya lideri Atatürk''

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Samsun İl Başkanı Taner Tekin, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü dolayısıyla mesaj yayımladı. Tekin, “Çanakkale’nin askeri dehası, binlerce yıllık Türk devletinin devamlılığı ve bir milletin varoluş destanı olan milli mücadelenin lideri, cumhuriyetimizin kurucusu Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ü, vefatının yıldönümünü de idrak ettiğimiz bu günlerde, fikirleriyle bugünümüze ve yarınımıza ışık tutan Atamızı anlamaya her zamankinden daha da fazla ihtiyaç hissediyoruz. Atatürk; hayatını Türk milletinin bağımsızlığına vakfetmiş ve bu uğurda büyük mücadeleler vererek, Cumhuriyetin ilanıyla sonuçlanacak olan süreçte sergilemiş olduğu büyük devlet adamlığı ve milletimizin önüne düşerek yapmış olduğu liderlik ile, Türk ve dünya tarihine kaydedilen önemli bir şahsiyettir. Ortaya koyduğu fikir ve idealler, ülkemizin yaşadığı her badirede daha da iyi anlaşılmakla beraber bizlere de ilham kaynağı olmaya devam etmektedir. Bu düşüncelerle vefatının yıl dönümünde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü ve tüm silah arkadaşlarını rahmet ve minnet duygularıyla anıyor, yüce milletimizi saygıyla selamlıyorum. Ey büyük Ata'm, açtığın yolda, gösterdiğin hedefe, durmadan yürüyeceğime ant içerim. Sen fikirlerin ve eserlerinle sonsuza kadar yaşayacak bir dünya liderisin” ifadelerini kullandı.

''Mücadelemizin önder ismi''İlkadım Belediye Başkanı Erdoğan Tok, 10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Tok yayımladığı mesajda, “İstiklal mücadelemizin önderi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ölüm yıl dönümünde bir kere daha rahmet ve minnetle anıyoruz. Hep birlikte onun fikir ve eserlerini ilelebet yaşatma gayretindeyiz. Atatürk'ün fikir ve düşüncelerine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde onun işaret ettiği muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak için tüm imkanlarımız ölçüsünde çalışıyor ve çalışmaya devam edeceğimizi belirtmek istiyorum. Cumhuriyetimiz birlik ve beraberlik içerisinde yükselerek geleceğe yürüyecektir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Büyük eserim' dediği, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti, birlik içinde, özgür ve müreffeh olarak ilelebet yaşayacaktır. Türkiye bugün, cumhuriyetimizin kuruluş idealine uygun olarak özgür ve müreffeh dünyanın güçlü bir ülkesi, medeni milletler camiasının saygın üyesi haline gelmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ebediyete uğurladığımız 10 Kasım günlerini, onun mücadele heyecanını yaşayarak, fikirlerini çok daha iyi anlamaya çalışarak geçirmek en doğru anma biçimidir. Bugün onun gösterdiği çağdaşlaşma hedeflerine her zamankinden daha yakın olduğumuza inanıyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve silah arkadaşlarını minnet ve şükranla anıyoruz” ifadelerine yer verdi.

 ''Emanetinin yılmaz bekçileriyiz''Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı, Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80. ölüm yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Taşçı mesajında, “Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin önderi Gazi Mustafa Kemal Atatürk, ömrünü vatan ve milleti için adadı. Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, Türk milletiyle birlikte verdiği mücadelenin sonucunda kurduğu Türkiye Cumhuriyetini bizlere emanet etti. Bu kutsal emanetin yılmaz bekçileriyiz. Cumhuriyetin ilelebet yaşatılması, milli iradenin ve milli egemenliğin her şart altında korunması, her Türk vatandaşının görevidir. Dili, ırkı, mezhebi ne olursa olsun, Türk vatandaşı olan herkes, Atatürk’ün eserlerinin yaşatılması noktasında sorumluluk sahibidir. Bu duygu ve düşüncelerle, vefatının 80. seneyi devriyesinde Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü özlemle ve rahmetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

 ''Yepyeni bir çığır açtı''

Alaçam Belediye Başkanı Hadi Uyar, Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80. ölüm yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Uyar, “Aziz milletimizin, Anadolu topraklarından silinmek istenildiği bir dönemde başlattığı Kurtuluş Savaşı'nı zaferle sonuçlandıran Atatürk, millet iradesine dayalı çağdaş Türkiye Cumhuriyetini kurarak, yepyeni bir çığır açmıştır. Atatürk’ün genç nesillere emanet ettiği ve ‘en büyük eserim’ dediği Türkiye Cumhuriyeti, kuruluş idealine uygun olarak özgür ve müreffeh dünyanın güçlü bir ülkesi, medeni milletler camiasının saygın bir üyesi haline gelmiştir. Bizler, ‘Birinci vazifen, Türk istiklâlini, Türk Cumhuriyetini, ilelebet, muhafaza ve müdafaa etmektir’ sözü ile hedefimizi çizen devletimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bırakmış olduğu bu güçlü mirasın bekçileri olmaya devam edeceğiz. Gelecek nesillerin de aynı şuur ve inançla bayrağı devralacaklarına ve ülkemizi daha ileri noktalara taşıyacaklarına olan inancımız tamdır. Bu duygu ve düşüncelerle Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 80. yıldönümünde saygı, şükran ve özlemle anıyoruz” ifadelerini kullandı.

''Mirasa sahip çıkma günü''

Tekkeköy Belediye Başkanı Hasan Togar, Atatürk’ün ebediyete intikalinin 80. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Togar mesajında, “Kurtuluş Savaşı ile Türk milletinin yeniden ve daha güçlü bir şekilde tarih sahnesine çıkmasını sağlayan büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, onlarca askeri ve siyasi başarıları ile tüm dünyanın takdirini kazanmış saygın bir lider olarak tarihe adını altın harflerle yazdırmıştır. Saygın kişiliği, örnek başarıları ile dünyada ismi sayılı devlet adamları içerisinde yer alan Atatürk’ün anlatmak istediklerini iyi sentez ederek onun bize bırakmış olduğu değerleri ve eserleri daha ileriye taşımalıyız. 10 Kasım tarihlerini bir matem günü değil aksine Atatürk’ün düşüncelerine yönelmek için bir fırsat olarak görmeliyiz. Çünkü Atatürk gözlerini dünyaya yumduğu gün bizlere çok büyük bir miras ve görevler bıraktı. Bizlere düşen görev, Atamızın ilke ve inkılapları ile göstermiş yolduğu yolda yüzümüzü aydınlık geleceğe dönerek, ülkemizi en üst bilgi ve teknoloji birikimi ile donatmaktır. Tarihin zorlu şartlarından geçerek ülkemizin bu günlere gelmesinde büyük emekleri olan Atatürk ve silah arkadaşlarına çok şey borçluyuz. Bu duygu ve düşüncelerimle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Kurtuluş savaşımızın başkomutanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanımız için canlarını feda eden tüm şehitlerimizi bir kez daha rahmetle ve minnetle anıyoruz. Ruhları şad mekanları cennet olsun" ifadelerini kullandı.


''Saygın bir lider''

Bafra Belediye Başkanı Hamit Kılıç, 10 Kasım Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün vefatının 80.yılı nedeniyle mesaj yayımladı. Başkan Kılıç, mesajında şu ifadelere yer verdi: “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal'i, saygı ve rahmetle yâd ediyoruz. Gazi Mustafa Kemal, saygın bir lider ve komutan olarak, ecdat yadigarı vatan topraklarının savunulmasında, milletimizin istiklale kavuşma mücadelesinde önderlik yapmıştır. Cumhuriyetimizi bu toprakların tüm renklerini kaynaştırarak inşa eden Gazi Mustafa Kemal, milletimizi müşterek bir ideal etrafında birleştirmeyi başarmış, Türkiye’nin bağımsızlığı ülküsünü benimsemiştir. Gazi’nin en büyük ideali, Türkiye’yi muasır medeniyetler seviyesinin üzerine çıkarmak olduğu kadar milli iradenin, millet egemenliğinin her şart altında korunması ve savunulması olmuştur. Milli irade, demokratik işleyiş zaman zaman kesintilere uğrasa da ülkemiz bugün Gazi Mustafa Kemal’in işaret ettiği demokratik hedefler doğrultusunda önemli mesafeler kat etmiştir. Cumhuriyetin 95. yıldönümünü iftiharla kutlayan Türkiye, istikrar içinde güçlenmeye ve büyümeye, demokrasinin standartlarını her geçen gün yükseltmeye devam ediyor. Bugün millet ile devlet arasındaki bağın, insanlarımız arasındaki kardeşlik, birlik ve bütünlük azminin her zamankinden çok daha kuvvetli olduğunu iftiharla ifade edebiliriz. Bu düşüncelerle, vefatının 80. yıl dönümünde, Cumhuriyetimizin bânisi Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve tüm silah arkadaşlarını, tüm şehitlerimizi, gazilerimizi tekrar saygı ve şükranla anıyorum.“

 ''Her daim bize rehber olacak''

10 Kasım Atatürk'ü Anma Günü dolayısıyla mesaj yayımlayan Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu, büyük komutan, eşsiz devlet adamı Mustafa Kemal Atatürk'ü, minnet ve şükranla andıklarını ifade etti. Murzioğlu, “Onun çizdiği hedefler, mücadelesi ve halkına olan güveni her daim bize rehber olacaktır. Atatürk’ün bu anlamda ortaya koyduğu mücadele ve fikirleri bütün dünyanın hayranlığını kazanmıştır. Çok büyük mücadelelerle kurulan Türkiye Cumhuriyeti için onun çizdiği yol, gösterdiği hedef; çağdaş medeniyet yarışının zirvesidir. Ekonomimizin güçlenmesidir. Büyük Atatürk 'Tek bir şeye ihtiyacımız var, o da çalışmak. Refah ve saadet ancak çalışkan insanların hakkıdır' diyerek bizlere esasında başarının asıl reçetesini de yazmıştır. Atatürk, yaşadığı çağa damga vuran, örnek bir komutan ve devlet adamıdır. Onun önderliğindeki aziz milletimiz dünyada emsali olmayan bir başarı öyküsüne imza atmıştır. Atatürk'ün giriştiği derin ve geniş inkılaplar ile milletimizin kendisine olan güveni tüm dünyada hayranlık uyandırmıştır. 10 Kasım tarihi, Türk milleti için büyük kurtarıcısının anma günü olduğu kadar, aynı zamanda sahip olduklarımızın değerini bilme ve onun ideallerini gerçekleştirme konusundaki kararlılığına saygı gösterme günüdür. İş dünyası olarak, yüce milletimizin güvenine layık olma kararlığımızla, Cumhuriyetimizin kurucusu, büyük komutan ve devlet adamı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü aramızdan ayrılışının 80. yılında bir kez daha saygı ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.protokol mesaj  


SIRADAKİ HABER
}