HaberlerSamsun HaberleriSamsun Ata'sına koştu! Saygı ve özlemle...

Samsun Ata'sına koştu! Saygı ve özlemle... - Samsun Haberleri

Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 80. yılında, Samsun'da özlem, saygı ve minnetle anıldı

Samsun Ata'sına koştu! Saygı ve özlemle...

Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete intikal edişinin 80. yılında, Samsun'da özlem, saygı ve minnetle anıldı. Ata'yı anma programları Atatürk Anıtı'nda başladı. Protokolün ve vatandaşların katılımıyla düzenlenen programda, Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Zihni Şahin, anıta çelenk sundu.

SİREN ÇALDI, HAYAT DURDU

Saatler 09.05'i gösterdiğinde ise Samsun'da ve tüm yurtta hayat durdu. Milyonlar 2 dakikalığına saygı duruşunda bulundu ve Ata'sını andı. İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Vali Kaymak, anıt şeref defterini imzaladı. Kaymak, yaptığı konuşmada, "Vefatınızın 80. yılında, şahsınızı sevgi ve özlemle anmak üzere huzurunuzdayız. Kurtuluş Savaşı'nı başlatmak üzere Samsun'a gelişinizin 100. yılını kutlamaya hazırlandığımız bu günlerde, hepimize düşen görev, ülkemizi dünyanın gelişmiş ülkeleri düzeyine çıkarmaktır. Bu güzel ülkede yaşıyorsak, çağdaş dünyada varsak, tüm bu güzel duyguları size ve sizinle birlikte canları pahasına bu ülkeyi kuran kahramanlara borçluyuz. Ruhunuz şad olsun" ifadelerini kullandı.

ŞEHRİMİZE ŞEREF VERDİ

Anıt'taki programın sona ermesiyle, Atatürk Kültür Merkezi (AKM) Devlet Güzel Sanatlar Galerisi'nde Atatürk Fotoğrafları Sergisi'ne geçildi. Protokol üyeleri Ata'nın fotoğraflarını tek tek inceledi ve bilgi aldı. Serginin gezilmesinin ardından AKM Büyük Salon'da Atatürk'ü Anma Programı başladı. Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, Atatürk ve Milli İrade isimli konuşmasını gerçekleştirdi. Çağlayan, "Atatürk ve arkadaşları, Türk tarihinin en sancılı günlerine şahit olmuştur. Atatürk ve arkadaşları Osmanlı Devleti'ni yaşatmak için mücadele etti. Devlet yıkılınca Türkiye Cumhuriyeti kuruldu. Cumhuriyet Osmanlı'yı yıkmadı, Osmanlı yıkıldığı için cumhuriyet kuruldu. Atatürk'ün arkadaşları ile gerçekleştirdiği Türk inkılabının amacı, ülkenin bağımsızlığı ve bütünlüğünü sağlamak ve milli iradeyi hakim kılmaktır. İstanbul hükümetinin acizliğini gören Mustafa Kemal, şehrimize adım atmış ve şeref vermiştir. Bunun 100. yılını büyük coşkuyla kutlayacağız" diye konuştu.

DUYGULU ANLAR

Atakum Nene Hatun Anaokulu öğrencileri Rüzgar Güçlü ve Ela Bayrı, "Atatürk'ün Çocukları" adlı şiiri okurken, salondan büyük alkış aldı. Minikler, şiirin sonunda Türkiye ve Atatürk bayrağı açarak salonu selamladı. Ardından Atakum Garip Zeycan Yıldırım Fen Lisesi öğrencileri Atatürk Oratoryosu'nu sahneledi. Öğrenciler son olarak Mustafa Kemal Atatürk'ün hayatını kaybettiği 10 Kasım sabahını anlatırken, salondaki vatandaşlar duygusal anlar yaşadı. Oratoryonun sona ermesiyle protokol üyeleri ve vatandaşlar uzun süre öğrencileri alkışladı.

YOĞUN KATILIM

Samsun Valiliği tarafından düzenlenen 10 Kasım Atatürk'ü Anma Programı'na ayrıca, AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, İYİ Parti Samsun Milletvekili Bedri Yaşar, Samsun İl Jandarma Komutanı Albay Ünsal Ağaoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Vekili Hasan Kıdıl, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutan Vekili Sg. Alb. Ahmet Bahadır, İl Emniyet Müdürü Vedat Yavuz, İlkadım Kaymakamı İbrahim Keklik, Atakum Kaymakamı Namık Kemal Nazlı, Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Rektörü Sait Bilgiç, Samsun Üniversitesi Rektörü Mahmut Aydın, Vali Yardımcısı İbrahim Avcı, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, Atakum Belediye Başkanı Erdoğan Tok, İl Milli Eğitim Müdürü Coşkun Esen, İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, Meteoroloji 10. Bölge Müdürü Yücel Yüce, Samsun Barosu Başkanı Kerami Gürbüz, AK Parti İl Başkanı Hakan Karaduman, Türkiye Harp Malulü Gaziler Şehit, Dul ve Yetimleri Derneği Samsun Şube Başkanı Necati Yılmaz, Makina Mühendisleri Odası Başkanı Kadir Gürkan, Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara, kamu kurum ve kuruluşlarından yöneticiler, askeri erkan ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Şükrü Berk ASKAREN ÇOK OKUNANLAR

Samsun'da hemşirden ölüm vuruşu

1 Samsun'da hemşirden ölüm vuruşu

Boğazı kesilerek öldürüldü

2 Boğazı kesilerek öldürüldü

İşte Samsun'daki AK Parti aday adayları

3 İşte Samsun'daki AK Parti aday adayları

Samsun'da kadın sürücü çocuk parkına uçtu

4 Samsun'da kadın sürücü çocuk parkına uçtu

Samsunlu uzman çavuş intihar etti

5 Samsunlu uzman çavuş intihar etti

İlyas'ın yerine İrfan

6 İlyas'ın yerine İrfan

İşte stat

7 İşte stat

Samsun'da alacak verecek meselesi kanlı bitti

8 Samsun'da alacak verecek meselesi kanlı bitti

Samsun'da uyuşturucu haplarla yakalanan şahıs tutuklandı

9 Samsun'da uyuşturucu haplarla yakalanan şahıs tutuklandı

Taner Taşkın karneye güveniyor

10 Taner Taşkın karneye güveniyor


SIRADAKİ HABER
}