HaberlerKaradeniz beyaza büründü

Karadeniz beyaza büründü

Karadeniz Bölgesi'nde hava sıcaklıklarının düşmesiyle birlikte Ordu, Giresun, Sinop, Gümüşhane, Kastamonu ve Bartın'da kar yağışı etkili oldu.

Karadeniz beyaza büründü

Ordu'nun yüksek kesimlerinde dün başlayan ve bugün de süren kardan dolayı, bazı yaylalar beyaza büründü. Herhangi olumsuzluğun yaşanmadığı kentte, belediye ekipleri hazır bekletiliyor. 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Engin Tekintaş, yaptığı açıklamada, dün itibarıyla kar yağışının yüksek kesimlerde başladığını söyledi.

Şu an için olumsuz bir durum olmadığını aktaran Tekintaş, "Yaşanabilecek olumsuzluklara karşı ekiplerimiz her zaman hazır durumda. Hem büyükşehir hem de ilçe belediyelerimize bağlı ekiplerimiz 24 saat esaslı hazır." dedi. 

Tekintaş, sürücülerin de yaşanabilecek olumsuzluklara karşı tedbirli olmasını istedi.

GİRESUN'DA KAR KALINLIĞI 10 SANTİME KADAR ÇIKTI

Giresun'da kar yağışının etkili olduğu bölgelerde yer yer 10 santime kadar çıkan kar kalınlığı görülürken Giresun Valiliği yağışlar için uyarılarda bulundu.

Valilikten yapılan açıklamada, 'Doğu Karadeniz kıyı illerimizde beklentilere uygun olarak son 24 saat içerisinde metrekareye 25 ila 50 kg arasında yağışlar meydana geldi. Yağmur ve sağanak 1200 metre üzeri rakımda karla karışık yağmur ve kar şeklinde meydana gelen yağışların zaman zaman etkisini artırarak devam edeceği ve yağış toplamının metrekarede 100 kg ulaşılacağı tahmin ediliyor. Meydana gelebilecek olumsuzluklara sel, su baskını, heyelan ve yüksek kesimlerde kardan dolayı buzlanma ve ulaşımda aksamalara karşı dikkatli tedbirli olunması gerekmektedir' denildi.

SİNOP'TA MEVSİMİN İLK KARI

Sinop'ta sabah saatlerinde başlayan mevsimin ilk kar yağışı Boyabat, Türkeli, Ayancık, Erfelek ve Durağan ilçelerinin yüksek kesimlerinde etkili oldu. Zaman zaman tipi şeklinde yağan kar nedeniyle emniyet ve il özel idaresi ekipleri yol kontrollerini sıklaştırdı. Bu arada yağış nedeniyle bazı araçlar yolda kaldı.

GÜMÜŞHANE KENT MERKEZİNE İLK KAR DÜŞTÜ

Gümüşhane kent merkezi mevsimin ilk kar yağışıyla beyaz örtüye büründü. Yağışla birlikte henüz yaprakları dökülmeyen ağaçlarla birlikte enfes bir görüntü ortaya çıktı. Dün gece yarısından itibaren başlayan yağmur yağışının sabah saatlerinde yerini kar yağışına bırakmasının ardından kent merkezinin üst mahalleleri beyaza büründü. Yağışın devam ettiği Gümüşhane kent merkezinde kar kalınlığı 2 santimetre olarak ölçüldü. Hava sıcaklığının sıfır dereceye kadar düştüğü, son 24 saatte metrekareye 4,5 kilogram yağmurun düştüğü Gümüşhane'de bugün yoğun kar yağışın etkili olması beklenirken, kar yağışının hafta sonuna kadar aralıklı şekilde devam edeceği tahmin ediliyor.

Yüksek dağ geçitlerinde trafikte aksamaların meydana geldiği Gümüşhane'de Karayolu yol ağında bulunan Gümüşhane-Trabzon arasındaki Zigana dağı, Gümüşhane-Şiran arasındaki Tersun dağı, Gümüşhane-Bayburt arasındaki Vauk dağı, Gümüşhane-Kelkit arasındaki Pekün dağı ve Gümüşhane-Yağmurdere arasındaki Kostan dağı geçitlerinde ulaşımın güçlükle sağlandığı öğrenilirken, yetkililer bu geçitleri kullanacak sürücülerin araçlarında mutlaka çekme halatı, zincir ve takoz bulundurmasını istedi.

KASTAMONU'DA KAR YAĞIŞI ETKİLİ OLDU

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün hafta başında yaptığı duyurusu kendi gösterdi. Gece saatlerinde Kastamonu'nun yüksek kesimlerinde kar yağışı etkili oldu. Kastamonu'da gece saatlerinde kar yağışı etkili oldu. Kar yağışı, Yaralıgöz mevki'i ve çevresinde etkili oldu. Hava sıcaklığının düşmesi ile birlikte yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı, Yaralı göz mevki'i istikametinde seyir halinde olan bir sürücü tarafından görüntülendi.

BARTIN BEYAZA BÜRÜNDÜ

Bartın'da etkisini hissettiren soğuk hava, kentte hayatı olumsuz etkiledi. Kentte hava sıcaklıkları gündüz 7 dereceye kadar düşerken, gece ise sıfırın altında gördü. Kent merkezinde parçalı bulutlu olan hava nedeniyle zaman zaman yağmur da etkisini gösterirken, yüksek yerlere de kar yağdı. Hasankadı, Kumluca beldeleri ile Ulus'un yüksek kesimlerinde bulunan köylerde de sabahın erken saatleri itibari ile kar yağışı yaşandı. Diğer yandan Karadeniz Bölgesi'nde etkili olacak sağanak yağış cuma gününe kadar tüm yurdu etkisi altına alması bekleniyor.

SIRADAKİ HABER
}