HaberlerSamsun HaberleriSamsunlu işçiler Moldova'da mahsur kaldı

Samsunlu işçiler Moldova'da mahsur kaldı - Samsun Haberleri

Çalışmak için gittikleri Moldova'da paralarını alamadıkları için işi bırakmak isteyen işçilerin pasaportlarına el konuldu. İşçiler Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis'in girişimleriyle Samsun'a döndü.

Samsunlu işçiler Moldova'da mahsur kaldı

Çalışmak için gittikleri Moldova'da ücretlerini alamadıklarını iddia eden ve işi bırakmak istedikleri için pasaportlarına el konulan işçiler,  Samsun'a döndü.

İşçileri Samsun'un Vezirköprü ilçesinin girişinde karşılayan Belediye Başkan Yardımcısı Salih Sefacı, Moldova'daki işçilerden birinin Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis'e ulaşıp sorunlarını anlatmasıyla harekete geçtiklerini söyledi.

Başkan Edis'in yetkili makamlarla iletişime geçerek işçilerin memleketlerine dönmesi konusunda yardımcı olduğunu anlatan Sefacı, "Türkiye Cumhuriyeti Devleti güçlüdür. Devletimizin girişimleri ve çabaları sayesinde işçilerimizin sağ salim getirilmesine aracı olduk." diye konuştu.

İşçilerden Sevval Güngör ise, Samsun'daki bir inşaat şirketinin aracılığıyla Moldova'ya gittiklerini belirtti.

Yaklaşık iki aydır Kişinev kentinde çalıştıklarını ancak paralarını alamadıkları için işi bırakarak dönmek istediklerini dile getiren Göngör, "Grev yapınca şirket, pasaportlarımıza el koydu. Şantiyeye giriş çıkışları yasakladı. 15 gün mağdur olduk. Konsolosluğa da başvurduk." ifadelerini kullandı.

Güngör, Moldova'dan 130 kişinin İstanbul'a, 70 kişinin de Vezirköprü'ye döndüğünü kaydetti.

SIRADAKİ HABER
}