HaberlerBaşarılı bir ameliyat daha

Başarılı bir ameliyat daha

Bircan Bahadır, VM Medical Park Samsun Hastanesi'nde Endoskopik Damar Çıkarma Yöntemi ameliyatı oldu. Bahadır, kesi izi bırakmayan damar çıkarma yöntemi ile hem sağlığına kavuştu hem de estetik görüntüsünü kaybetmedi

Başarılı bir ameliyat daha

Sırt ağrısı şikayeti ile yaşadığı şehirde hastaneye giden 49 yaşındaki Bircan Bahadır’a ilk önce zatürre teşhisi konuldu. İlaç tedavisi ile ağrıları geçmeyen Bircan Hanım, VM Medical Park Samsun Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğine geldi. Koroner anjiografi sonrası hastanın 5 damarının tıkalı olduğu tespit edildi. Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniği hekimleri tarafından By-Pass ameliyatı kararı alınan hastanın operasyonunda, Karadeniz’de yalnızca VM Medical Park Samsun Hastanesi’nde uygulanan Endoskopik Damar Çıkarma Yöntemi kullanıldı.

KISA SÜREDE İYİLEŞME OLANAĞI

Endoskopik Damar Çıkarma (EVH), Koroner by-pass ameliyatı sırasında bacaktan veya koldan damar çıkartılmasını sağlayan daha az acı, küçük yara izi ve daha hızlı iyileşme imkanı sağlayan yeni bir yöntemdir. Bu yöntemde klasik açık cerrahide uygulanan 50-60 cm kesi yerine sadece 2 cm kadar küçük bir kesi ile endoskopik yöntemle bacaktan safen ven veya koldan radiyal arter alınabilmektedir. VM Medical Park Samsun Hastanesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğinden Doç. Dr. Mehmet Özkan ve Op. Dr. Tolga Önder’in gerçekleştirdiği operasyon sonrası işlem hakkında bilgi veren Op. Dr. Tolga Önder, “Endoskopik Damar Çıkarma yönteminde, 2 cm’lik kesiyle bacaktan ya da koldan damar çıkartılmakla birlikte, açılan küçük kesi sayesinde enfeksiyon riski minimize edilerek, yoğun bakım süreci kısaltılmaktadır. Özellikle diyabet, obezite ve periferik damar hastalığı olan hastalarda uygulanması tavsiye edilen yöntem, daha kısa sürede iyileşme olanağı sağlamaktadır" dedi.

Bircan Bahadır ise VM Medical Park Samsun Hastanesi ailesine şükranlarını sunarak, “Beni öncelikle sağlığıma kavuşturan hekimlerime ve yoğun bakımda güler yüzüyle ilgisini eksik etmeyen yoğun bakım personeline çok teşekkür ederim” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}