HaberlerSamsunspor HaberleriBaşkan İsmail Uyanık: 'Hep beraber yöneteceğiz'

Başkan İsmail Uyanık: 'Hep beraber yöneteceğiz' - Samsunspor Haberleri

Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık, Samsunspor'u düştüğü yerden kaldırdıktan sonra gelecekte hisselerini halkla paylaşacaklarını söyledi. Uyanık, 'Altyapıda devrim gerçekleştirip, kulübümüzü Avrupa'nın en gelişmiş takımlar seviyesine getireceğiz' dedi.

Başkan İsmail Uyanık: 'Hep beraber yöneteceğiz'

HEDEF SÜPER LİG

Geçen sezon Spor Toto 1. Lig'de mücadele eden  Samsunspor, sezon sonunda 53 yıllık tarihinde ilk kez 2. Lig'e düştü. Sezon öncesinde yaklaşık 80 milyon liralık borcu nedeniyle FIFA'da dosyaları olan, lige eksi puanla başlama riski bulunan kulübe, Samsunlu iş adamları  İsmail Uyanık ve Yüksel Yıldırım sahip çıktı. İflasın eşiğindeki  Samsunspor'un borçlarını üstlenen Uyanık ve Yıldırım, şirketleşme kararı alınan Kırmızı-Beyazlı kulübü yeniden Süper Lig'e taşımak için mücadele veriyor.

BUNA MÜSAADE ETMEDİK

Yılport Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık, yarım asırdan fazla geçmişi bulunan bir kulübün maddi gerekçelerle ismini, rozetini, armasını kullanılamaz hale getirmenin Samsun'a yakışmayacağını söyledi. Uyanık, "Hileli iflas gibi yöntemlere tenezzül etmedik. Samsun kenti ile taraftarın içinden çıkan Yüksel Yıldırım ve İsmail Uyanık olarak 80 milyon lira borcu üstlenerek Samsunspor'a sahip çıktık. 53 yıllık geçmişi ve şehitleri olan bir kulübün sadece para yüzünden ismini, markasını, renklerini değiştirmesi söz konusu olamazdı" diye konuştu.

HALKIMIZLA PAYLAŞACAĞIZ

Kırmızı-Beyazlı kulübü şirketleştirdiklerine işaret eden Başkan İsmai Uyanık, şirket hisselerinin yüzde 67'sinin Yıldırım Holding sahipleri Yüksel Yıldırım ve Ali Rıza Yıldırım, yüzde 33'ünün ise kendisine ait olduğunu anlattı.

Bu hisselerin bataktaki bir yapıyı kurtarmak adına alınmış "sıkı yönetim hissesi" olduğunu kaydeden Uyanık, "Samsunspor'u düştüğü yerden kaldırdıktan sonra gelecekte hisselerini halkımızla paylaşacağız. Belki ilerleyen yıllarda Samsunspor hissesini Samsunlularla paylaşabiliriz veya borsaya da açabiliriz" dedi.

SAMSUNSPOR ÖRNEK OLACAK

Yılport Samsunspor'u bütün borçlarından arınmış bir takım haline getirmeyi planladıklarını dile getiren Uyanık, "Samsunspor'u, futbolcularının tamamına yakınını kendi altyapısından temin eden bir kulüp haline getirmeyi planlıyoruz. Kulübün altyapısını Avrupa'nın en gelişmiş takımlarının seviyesine getireceğiz. Samsunspor, geliri ve gideri ile denk bütçe sağlayan, taraftarı ile barışık, Türk futbolunda örnek bir camia haline gelecek. Zaten biz doğruları yaptığımızda başarı ve dereceler kendiliğinden gelecektir" diye konuştu.

YABANCI OYUNCU KURALI YANLIŞ

İsmail Uyanık, geçmişte kulüpte 15 yıl başkanlık görevinde bulunduğunu ve Türk futboluna yıldız futbolcular kazandırdıklarını hatırlatarak, Süper Lig'deki yabancı oyuncu kuralının yanlış olduğunu savundu. Uyanık,"Altyapıya önem verilmeden yabancı sınırlamasının kalktığı futbol politikası ve altyapının gelişmesine izin vermeyen sistem, yanlış bir sistemdir.Türk futbolu, yabancı oyuncu politikasını yeniden ciddi şekilde gözden geçirmek zorundadır" dedi.

 

SIRADAKİ HABER
}