HaberlerO yönetmelik geri çekilmeli

O yönetmelik geri çekilmeli

TÜKODER Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmeliğinin geri çekilmesi gerektiğini belirterek, 'Söz konusu yönetmelik de tarım politikalarımız da sorunludur' dedi

O yönetmelik geri çekilmeli

Tüketiciyi Koruma Derneği Samsun Şube Başkanı Sema Onar Yaktı, Resmi Gazete’de 19 Ekim’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Yerel Çeşitlerin Kayıt Altına Alınması, Üretilmesi ve Pazarlanmasına Dair Yönetmelik” ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.


YEREL ÇEŞİTLİLİK AZALACAK

Yaktı, "Yönetmeliğin 'amaç ve kapsam' bölümünde 'tarımsal bitki türlerine ait yerel çeşitlerin genetik erozyonlarını engellemek' gibi önemli bir amaç ön plana çıkarılmaktadır. Ancak, yönetmelik baştan sona 'yerel çeşitlerin nasıl kayıt altına alınacağını, üretileceğini ve piyasaya arz edileceğini' yani ticaretini düzenlemekte olup asıl amacı ile bağdaşmıyor.

Dünyada hiçbir ülke yoktur ki ticarete konu ederek yerel çeşitlerini koruyabilsin. Endüstriyel tarımın yayıldığı ülkelerde, yerel çeşitlerin hızla azalması bunun en acı örneğidir. Yerel çeşitliliğin korunabilmesinin ancak bunları saklayan ve kullanan küçük çiftçilerin geçiminin garantiye alınması ile sağlanabileceği açıktır. Ancak bunları koruyan ve kullanan küçük çiftçilerin geçiminin garantiye alınması ile sağlanabileceği açıktır. Yerel çeşitlerin genetik erozyonunun önlenmesinde de küçük çiftçileri destekleyen tarım politikalarının derece önemli olduğu görülmektedir. Bu kapsamda, söz konusu yönetmelik de tarım politikalarımız da sorunludur" diye konuştu.

ÖRGÜTLENME GEREKLİ

Tüm gelişmiş ülkelerde olduğu gibi aile tarımı, küçük çiftçilik ve genç çiftçileri ve bu grupların kooperatifleşmelerini destekleyen tarım politikaları hayata geçirilmesi gerektiğini söyleyen Yaktı,
"
Yerel çeşitlerin kayıt altına alınabilmesi için başvuru yapma hakkı, ilgili olmak kaydıyla; meslek kuruluşları, sivil toplum örgütleri, kamu araştırma kuruluşları, yerel idareler ve üniversitelere verilmiştir. Bu kapsamın içerisinde çiftçi birlik ve kooperatifleri yer almamaktadır. Çiftçi birlik ve kooperatiflerinin mevcut yönetmelikte yer alması yönetmeliğin bu haliyle kalması durumunda hiçbir şey ifade etmemektedir. Çiftçimizin kooperatif çatı altında örgütlenmesi, tüketici örgütleri ile iş birliği çerçevesinde yerel üretim, yerel pazarlar, yerel tüketim ağının örülmesi devlet politikası haline getirilmelidir.

Bu nedenlerle yönetmelik derhal geri çekilmelidir" sözlerini kaydetti.

SIRADAKİ HABER
}