HaberlerTİKA'dan arıcılara destek

TİKA'dan arıcılara destek

TİKA, Azerbaycan'ın Sumgayıt kentinde Karabağ göçmeni bal üreticileri için bal paketleme ve arı keki üretim tesisi kurdu

TİKA'dan arıcılara destek

 TİKA, Azerbaycan'ın Sumgayıt kentinde Karabağ göçmeni bal üreticileri için  bal paketleme ve arı keki üretim tesisi kurdu

Tesisin açılışına Türkiye'nin Bakü Büyükelçisi Erkan Özoral, işgal altında bulunan Gubadlı ilinin Valisi Malik İsagov, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) Bakü Program Koordinatörü Teoman Tiryaki, Azerbaycan'da faaliyet gösteren Türk kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, büyükelçilik çalışanları ve vatandaşlar katıldı. Tesisin açılışını gerçekleştiren Büyükelçi Özoral ve Vali İsagov, yetkililerden bilgi aldı.

KENDİ VATANIMIZ

Açılış sonrasında basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Özoral, TİKA'nın dünyada en fazla yardım ettiği ülkelerden birinin Azerbaycan olduğunu bildirdi. TİKA'nın projelerinin ülkenin kalkınmasına ve Azerbaycan halkının geçimine katkı sağladığını ifade eden Özoral, "Türkiye olarak Azerbaycan'ın ihtiyaç duyduğu her konuda elimizden gelen her desteği sağlamaya çalışıyoruz. Temel felsefemiz de 'iki devlet, bir millet' sloganıdır. Burayı da kendi vatanımız bilerek Türkiye'nin gelişmesi için ne yapıyorsak Azerbaycan'da da aynı hizmetleri yerine getirmeye çalışıyoruz" dedi.

TİKA’YA TEŞEKKÜR

Vali İsagov da tesisin Gubadlı ilinden olan arıcılara büyük katkı sağlayacağını belirtti. Yaklaşık 500 Gubadlı göçmenin ülkenin farklı bölgelerinde bal üreticiliğiyle uğraştığını bildiren İsagov, arıcıların tesisin yardımıyla ürettikleri balları daha rahat satacaklarını kaydetti. İsagov, gösterilen destek için TİKA yetkililerine teşekkürlerini iletti.

SIRADAKİ HABER
}