HaberlerÇörek otunun faydaları nelerdir?

Çörek otunun faydaları nelerdir?

Geneleksel ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Mustafa Saltoğlu, başta kalp sağlığını koruması sebebiyle önerilen çörek otunun yegane şifacılardan biri olduğunu söyledi.

Çörek otunun faydaları nelerdir?

Latince ismi Nigella sativa olan  çörek otunun binlerce yıldır tüm dünyada yemeklerde ve sağlık alanında kullanılan yegane şifacılardan biri olduğunu söyleyen Geneleksel ve Tamamlayıcı Tıp Uzmanı Dr. Mustafa Saltoğlu, ''Başta kalp sağlığını koruması sebebiyle önerilen çörek otunun faydaları saymakla bitmez. İçeriğinde; thymol, kalsiyum, selenyum, palmitik asit, oleic asit, magnezyum, linoelik asit, çinko, potasyum, sodyum bulunan çörek otu, sağlığa yüksek derecede katkı sağlar. Dolaşım sistemini güçlendiren bu minik şifacının cinsel gücü arttırdığı da bilinmektedir. Diş ağrısı gibi yaşam kalitesini fazlasıyla düşüren problemlerin giderilmesinde etkili bir bitkidir. Özellikle Asya ve Ortadoğu’da insanlar arasında hafıza güçlendirici olarak da yaygın bir şekilde kullanılır. Çörek otu bu amaçla kullanımının dışında parkinson gibi hastalıklarda da önerilmektedir'' dedi.

ÇÖREK OTUNUN FAYDALARI NELERDİR?

Kanser oluşumunu engelleme özelliğine sahip olan çörek otu, damar tıkanıklığında da genişletici özelliğiyle yararlı etkiler göstermektedir. Aynı zamanda hormon dengeleyici bir bitki olan çörek otu, anksiyete ve depresyon tedavisinde de önerilmektedir. A, B1, B2, B6, H ve C vitaminlerini barındıran ve bu sayede vücut direncini arttırarak bedeni, oluşması muhtemel rahatsızlıklardan koruyan bu siyah renkli minik bitki, kan sulandırıcı ve iltihap söktürücüdür.

Hücrelerin yenilenmesini ve yaraların iyileşmesini hızlandırır. Bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudun dışarıdan gelecek olumsuz etkilere karşı korunmasını sağlar. Yapılan araştırmalara göre topikal olarak uygulandığında sedef hastalığı sebebiyle oluşan inflamasyonların azaltılması ve giderilmesinde faydalı olduğu görülmüştür. Çörek otu aynı zamanda stres ve uyku problemlerine de iyi gelmektedir. İçinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde solunum yolu rahatsızlıklarını geçirmektedir.

ÇÖREK OTU HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

Antioksidan ve anti enflamatuar özelliğe sahip olan çörek otu, birçok rahatsızlığa iyi gelir ve vücudu birçok rahatsızlığa karşı korur.

Karaciğer rahatsızlıkları,
Astım, bronşit,
Boğaz ağrısı,
Şeker hastalığı,
Böbrek taşı eritme,
Derideki iltihaplanma,
Artrite,
Kolon kanseri,
Meme kanseri,
Prostat kanseri,
Alerji,
Kabızlık,
Bağırsak parazitlerini düşürür,
Yüksek tansiyon,
Romatizma,
Kalp rahatsızlıkları.
Diğer Makaleler

SIRADAKİ HABER
}