HaberlerTürkiye'den Irak'a patates

Türkiye'den Irak'a patates

Türkiye'nin patates ihtiyacının yüzde 5'lik kısmının karşılandığı Bitlis'in Ahlat ilçesinden Irak'a patates gönderilirken, depolarda ise 60 bin ton ürün alıcı bekliyor

Türkiye'den Irak'a patates

Ahlat’ta bu yıl 40 bin dekarda yaklaşık 160 bin ton patates üretildi. Hasadı yapılan ürünün yarısından fazlası satılırken, geriye kalanı ise depolarda alıcı bekliyor. Ahlat Ziraat Odası (AHZO) Başkanı Necat Demirden, patates fiyatlarında yüzde 10’luk indirim yaptıklarını ve depolarda 60 bin ton patatesin alıcı beklediğini söyledi.

PATATESTE İNDİRİM

Türkiye’nin her yerine patates gönderdiklerini de dile getiren Demirden, “Fiyatlar geçen yıla nazaran bu sene biraz daha iyidir. Çiftçimiz biraz da olsa alın terinin karşılığını alıyor. Ayrıca çiftçiler olarak karar aldık, Enflasyonla Topyekun Mücadele kapsamında patates fiyatında yüzde 10’luk bir indirim uyguluyoruz” diye konuştu. Patatesin doğu illerinin yanı sıra Irak’a gönderildiğini de belirten Demirden, “Patatesimizi daha çok Doğu Anadolu Bölgesindeki illere gönderiyoruz. Bir de Irak’ta güzel bir pazar yakaladık. Çiftçilerimiz Irak’ta güzel bir pazar elde ettiler. Ondan dolayı biraz fiyatlar yükseldi, ama şu an fiyatlar normal seyrine döndü. Elimizde patates çok, kimin ne kadar ihtiyacı varsa piyasaya arz edecek durumdayız. Her tarafa da gönderebiliriz” şeklinde konuştu.

SIRADAKİ HABER
}