HaberlerKadın sorunu çözülmeden gelişemeyiz

Kadın sorunu çözülmeden gelişemeyiz

Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Deveci, Türkiye'nin toplumsal cinsiyet eşitsizliğinde 144 ülke arasında 131. sıraya gerilediğini belirterek, 'Kadın sorunları çözülmeden ülkemizin hiçbir gelişmişlik endeksinde ön sıralara yükselmesi mümkün değil' dedi

Kadın sorunu çözülmeden gelişemeyiz

Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu üyeleri, kadınlara milletvekili seçme ve seçilme hakkı tanınmasının 84. yılında Samsun Barosu'nda basın açıklaması gerçekleştirdi.

SAMSUNLU KADIN MİLLETVEKİLİ

Samsun Barosu Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Mehmet Deveci yaptığı açıklamada, "1924 Anayasasında sadece erkeklere seçme ve seçilme hakkı tanınmışken 5 Aralık 1934 tarihinde yapılan değişiklikle kadınlar da milletvekili seçme ve seçilme hakkına kavuşmuştur. Anayasanın 10. ve 11. maddelerinde yapılan değişiklik çerçevesinde İntibah-ı Mebusan Kanunu'nda aynı tarihte değişiklik yapılmış ve kadınlarından seçme seçilme hakkı fiilen uygulanabilir hale gelmiştir. 1935 yılında yapılan genel seçimde 18 kadın milletvekili seçilmiş ve Türkiye kadın milletvekili sayısı ile dünyada ikinci sırada yer almıştır. İlk kadın milletvekillerimizden Mediha Ulaş, Samsun milletvekili olarak iki dönem Meclis'te görev yapmıştır" diye konuştu.

Zerrin SOMUNCUSIRADAKİ HABER
}