HaberlerHalı ihracatı 2,1 milyar dolara yaklaştı

Halı ihracatı 2,1 milyar dolara yaklaştı

TİM Halı Sektör Kurulu Başkanı Kaplan, 'Türkiye'nin halı ihracatı, bu yılın 11 ayında 2017'nin aynı dönemine göre yüzde 5,7'lik artışla 2 milyar 76 milyon dolara ulaştı' dedi

Halı ihracatı 2,1 milyar dolara yaklaştı

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Halı Sektör Kurulu Başkanı Salahattin Kaplan, Türkiye'nin halı ihracatının 11 ayda geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7'lik artışla 2 milyar 76 milyon dolara ulaştığını belirterek, "Bu rakam, tüm zamanların ocak-kasım dönemlerinin rekoru. Yıl sonu hedefimiz 2,3 milyar dolar" dedi. Kaplan, Türkiye'de üretilen halıların dünyanın dört bir yanına ulaştığını ifade ederek, Türk halısının kalitesi ve tasarımları ile öne çıktığını, ABD, Avrupa, Körfez ve Orta Doğu'da çok iyi bilindiğini, son yıllarda Afrika ve Uzak Doğu'ya açılım yaptıklarını, bu açılımlarının meyvelerini de almaya başladıklarını söyledi.

EN YÜKSEK HALI İHRACATI ABD'YE

Bu yıl ihracatta çok iyi gittiklerini belirten Kaplan, "Türkiye'nin halı ihracatı, bu yılın 11 ayında 2017'nin yılın aynı dönemine göre yüzde 5,7'lik artışla 2 milyar 76 milyon dolara ulaştı. Bu rakam, tüm zamanların ocak-kasım dönemlerinin rekoru. Yıl sonu hedefimiz 2,3 milyar dolar." ifadelerini kullandı. Kaplan, Türk halısında ihracatın yüzde 50'den fazlasının ABD ve AB ülkelerine yapıldığını, bunun çok iyi bir gelişme olduğunu, düzenli ve sağlam müşterilerinin bulunduğunu anlattı. Salahattin Kaplan, halı ihracatının en fazla ABD'ye yapıldığını, bu yılın 11 ayında 2017'nin aynı dönemine göre ABD'ye yapılan halı ihracatının yüzde 24'lük artışla 516 milyon dolara ulaştığını bildirdi. ABD'nin, 11 ayda Türkiye'nin halı ihracatından yüzde 24,9 pay aldığını belirten Kaplan, "Türkiye'den ihraç edilen her 4 halıdan birisi ABD'ye satılıyor diyebiliriz" ifadesini kullandı.

SIRADAKİ HABER
}