Haberlerİzmir HaberleriZeytin üreticisinin belini büken hastalığa karşı ilaç dağıtıldı

Zeytin üreticisinin belini büken hastalığa karşı ilaç dağıtıldı - İzmir Haberleri

Kırsalda verimi artırmak ve ürün kalitesini yükseltmek için üreticiye yaptığı desteklerle öne çıkan İzmir Büyükşehir Belediyesi, bu kez de zeytin üreticilerinin sıkça yaşadığı sorun olan halkalı leke hastalığına karşı harekete geçti. Selçuk'un Barutçu ve Menderes'in Gölova köylerinde başlatılan ilk uygulamada 182 üreticiye bitki ilacı dağıtıldı v

Zeytin üreticisinin belini büken hastalığa karşı ilaç dağıtıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kırsalda gerçekleştirdiği hizmetlere aralıksız devam ederken, bunlara bir yenisini daha ekledi. Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı öncülüğünde zeytin üreticilerinin büyük sorunu olan halkalı leke hastalığıyla ilk mücadele çalışmaları, Selçuk'un Barutçu Köyü ile Menderes'in Gölova Köyünde başladı. Halkalı leke hastalığına karşı üreticinin omuzlarındaki yükü hafifletecek olan büyükşehir belediyesinin hastalığa karşı doğru mücadele yönteminin seçilmesi, doğru zamanda doğru uygulamaların yapılarak uygun teknikle koruma ve mücadelenin yapılmasını amaçladığı bildirildi. Pilot bölge seçilen Barutçu ve Gölova köylerinden toplam 182 zeytin üreticisinin yararlandığı bu destekle üreticiye hem hastalıkla mücadele konusunda bilgi veriliyor, hem de bordo bulamacı denilen ve bitki hastalıklarına karşı kullanılan ilaç dağıtıldığı öğrenildi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ziraat odaları işbirliğiyle kurulan 'Ortak Tarım Makineleri Parkı' bünyesindeki ilaç makineleriyle zeytin ağaçlarına iki aşamalı ilaçlama da yapıldı. Büyükşehir belediyesinin üreticisiyle verdiği bu mücadeleyle Gölova köyünde 57 bin 760, Barutçu köyünde 18 bin 750 adet olmak üzere toplam 76 bin 510 adet zeytin ağacında ve toplam 2 bin 550 dekarlık alanda halkalı leke hastalığı ile mücadele gerçekleştirilmiş oldu.

Zeytin üreticisinin belini büken hastalığa karşı ilaç dağıtıldı

SIRADAKİ HABER
}