Haberlerİzmir Haberleriİzmir Ekonomili öğrencilerden NASA'ya yolculuk

İzmir Ekonomili öğrencilerden NASA'ya yolculuk - İzmir Haberleri

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ)'nin yetiştirdiği geleceğin mühendisleri, yapılan iş birliği kapsamında Amerika'da bulunan NASA Johnson Uzay Merkezi'ni ve Teksas Üniversitesi'nin Havacılık ve Uzay Laboratuvarlarını ziyaret edecek.

İzmir Ekonomili öğrencilerden NASA'ya yolculuk

İzmir Ekonomili mühendis adaylarının Amerika'da bulunan NASA Johnson Uzay Merkezini ve Teksas Üniversitesinin Havacılık ve Uzay Laboratuvarlarını ziyaret etmesi için harekete geçerek önemli bir iş birliği yaptı. Bir gezi planlayan üniversite, gezide, Teksas Üniversitesi ile öğrenci değişimi ve ortak proje geliştirilmesi için de işbirliği anlaşması yapacağını bildirdi. İEÜ Havacılık ve Uzay, Mekatronik ile Yazılım Mühendisliği Bölümlerinden 14 öğrencinin yanı sıra İzmir Fen Lisesi ve İzmir Buca Fen Lisesinden birer öğrenci, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Can Muğan, İEÜ Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yaşar Güneri Şahin, İEÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Barış Özerdem, İEÜ Mekatronik Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. DiaaGadelmavla, NASA'da yapılan çalışmaları da yerinde inceleyecek.
İEÜ Rektörü Prof. Dr. Can Muğan, etkinlikte Teksas Üniversitesi-Arlington ile öğrenci değişimi ve ortak bilimsel çalışmalar yapılması amacıyla işbirliği anlaşmalarının imzalanacağını vurguladı. Derslerinde başarı gösteren öğrencilerle birlikte İzmir'in en başarılı iki fen lisesinin öğrencisinin de etkinliğe katıldığını belirterek, şunları söyledi:
'Gelecek yıllarda uzaya uydu göndermek için çalışıyoruz. Genç ve dinamik, girişimci bir eğitim yapımız var. Araştırıyor ve sorguluyoruz. Geleceği yönetmek adına adımlar atıyoruz.Geleceğin mühendislerini yetiştirmek üzere attığımız adımlarda öğrencilerimizin bölümleriyle ilgili önemli kurumları da tanımalarını istiyoruz. 1961 yılında kurulan ve 1973 yılında Johnson Uzay Merkezi adını alan merkez, özellikle insanlı uzay uçuşları için önemini koruyor. Amerika Birleşik Devletleri ile onun uzay araştırmalarında ortağı konumunda olan ülkelerin tüm astronotları bu merkezde eğitiliyor. Yüzlerce binalık bir kompleks şeklinde olan merkez, özellikle Gemini, Apollo, Uzay Laboratuvarı, Uzay Mekiği gibi programların uçuş kontrollerini büyük bir başarıyla gerçekleştiriyor. Öğrencilerimiz bu yapıları öğrenerek Türk mühendislik alanında kendilerine yön verecekler.'

İzmir Ekonomili öğrencilerden NASA’ya yolculuk

SIRADAKİ HABER
}