HaberlerSamsun Haber: Samsun'un emekçileri 1 Mayıs'ta da çalıştı

Samsun Haber: Samsun'un emekçileri 1 Mayıs'ta da çalıştı

Samsun Haber: 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde Samsun'da yaşayan ve çeşitli mesleklerde çalışan vatandaşlar, emeği ve 1 Mayıs'ı anlattı. Bayramda dinlemeden çalıştıklarını ifade eden emekçilerden bazıları 1 Mayıs'ta meydanlarda diğer işçilerle birlikte olmak istediklerini söyledi

Samsun Haber: Samsun'un emekçileri 1 Mayıs'ta da çalıştı

Samsun Haber: 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nde, bayram olmasına rağmen ara vermeksizin çalışan çeşitli meslek grubundan işçiler, 1 Mayıs'ı ve emeği anlattı. Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda gerçekleşen 1 Mayıs etkinliklerine yoğun çalışma temposundan katılamadığını söyleyen bazı emekçiler, ''Biz de arkadaşlarımızla orada olup bayramımızı kutlamak isterdik'' dedi.

EN BÜYÜK EMEK ALIN TERİ

Emre Aydın: Emek bize göre, alın teri ve çalışmak. En büyük emek de alın teridir. 1 Mayıs bizim için sıradan bir gün. Kadrolu işçiler için tatil ama bize göre dünden farkı yok. Hiçbir şey değişmiyor. Emeğinin karşılığını alan çok da insan olduğunu düşünmüyorum. Ama hayat mücadelesi, çalışmaya devam ediyoruz. Çalışmamız ve işimizi yapmamız gerekiyor. Her 1 Mayıs'ı eğer pazar gününe denk gelmezse çalışarak geçiriyoruz. 1 Mayıs'ta bizim için bir şey değişmediği için fazla diyecek bir şeyim de yok.

EMEKÇİ BİZİZ

Bahri Dumrul: Emekçi biziz ama ne söylesem boş. Bizim bayramımız olmuyor, gördüğün gibi çalışıyoruz. Kimilerinin bayramı var ama bizim yok. 1 Mayıs emekçilerin ve çalışanların günü. Onların da hakkı. Ama sakin ve güzel güzel kutlamaları lazım. Dağıtıp kırmayacaklar. Herkes hür ve hürlüğünü bilecek. Bu gariban halimize şükrediyorsak, onlar etmiyorsa Allah'a kalmış. Emeğinin karşılığını alıyorsan işçisin. 1 Mayıs mesajım da, dostluk güzellik, bolluk bol bereketli hayatımızın olması.

ANNELİK EN BÜYÜK EMEK

Neriman Sarıkaya: Emek yıpranmak ve çaba demek. Annelik emeği de bambaşka bir şey. Evladın için kendini adamak demek. Ben aynı zamanda bir babaanneyim. Toruna emek vermek ve onu sevmek daha başka. Onun yetişmesi için ayrıca bir emek harcıyorum. En iyi şekilde yetişmesini istiyorum. Biliyorum ki bütün anneler kendini feda ediyor çocuklarına. Annelik çok kutsal bir görev ve emek.

BAYRAMI KUTLAMAK İSTERDİM

Pınar Öz: Emek, çalışmak demek. Çalışarak ürettiğin şey de emektir. Emeğimin karşılığını şükürler olsun çalıştıkça alıyorum. Pazarda yıllardır kendi yetiştirdiğim ürünleri satıyorum. İlkokuldan çıktım ve sürekli çalıştım. Bir kadın olarak çalışmak gurur verici. Kendi ayaklarımın üzerinde duruyorum. Bugün tatil ama ben maalesef çalışıyorum. Bugün ben de meydana gitmek, diğerlerine katılmak ve bayramı kutlamak isterdim. Sonra evimde oturup dinlenmek isterdim. Kadınlara mesajım çalışmaya ve mücadele etmeye devam etsin. Kendi ayakları üzerinde durmayı başarmaları lazım.

MÜŞTERİLER BAŞIMIZDA BEKLİYOR

Ayhan Güngör: Çalışan kişi emeğinin karşılığını her zaman almalı. Hakkını da alması lazım. Benim bildiğim emek bu ama çoğu insandan hakkımı alamıyorum. Emeğinin karşılığını her insan almak ister ama müşterileri öylesine gönderiyoruz. 1 Mayıs'ın işçilerin bayramı olduğunu biliyorum. Şu anda Samsun Cumhuriyet Meydanı'nda da toplandıklarını da biliyorum. Ben de 35 yıllık oto kaporta emekçisiyim. Bugün tatil yapamıyoruz çünkü müşterilerimiz başımızda bekliyor. Ben de meydana gitmek, konuşma yapmak, arkadaşlarımın emekçilerin yanında kalmak isterdim. Ama işin yoğunluğundan gidemedim. Türkiye'de işçi olmak kolay değil, mesleki değerlere güzel sahip çıkmak gerekiyor. Bütün işçilere 1 Mayıs hayırlı olsun.

EMEK YAŞAM DEMEK

İsmail Kaplan: Emek demek yaşamın ta kendisidir. 20 yıllık keresteciyim. Allah'a şükürler olsun emeğimizin karşılığını alıyoruz. Almayacak bir şey yok ki. Bizim milletimiz aza doymuyor. Samsun'u versen olmuyor. Herkes sabretse olur değil mi? 1 Mayıs ile ilgili bir şey düşünmüyorum. Gidiyorlar bayrak açıyorlar, bizim gibi adamlara göre değil onlar. Türkiye'de işçi olmak çok iyi bir şey. Değerini bilmemiz gerekiyor. Türkiye'mizi az daha elden götürüyorlardı kimsenin haberi olmuyordu. Eğer olsaydı ne yapardık biz?

BAZEN EMEĞİMİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUM

Engin Demirceviz: Emek demek çalıştığın bir işin karşılığını almaktır. Her işte olduğu gibi ben de bazen alamıyorum, bazen insanlar para vermek istemiyorlar ama genellikle emeğimin karşılığını alıyorum. Çocukluğumdan bu yana sanayide çalışıyorum. Neredeyse 35 yıl oldu. Havanın güzelliğine göre günde 12 saat çalışıyorum. 1 Mayıs benim için memurları ve kurumlarda çalışanları temsil ediyor. Biz sokak işçisi olduğumuz için bizi fazla kapsamıyor. 1 Mayıs mesajım, kötülüğün olamaması ve herkesin her işin hakkını vermesi. İnsanların güler yüzlü ve mutlu olması.

PARA KAZANMAKTAN MUTLUYUM

Bahriye Çakıroğlu: Bafra'da kendi yetiştirdiğim ürünleri yıllardır pazarlarda satıyorum. Alın teriyle çalışıp kazandığın şey emektir. Emeğimin karşılığını alamıyorum. Mesela şu marulu 2 liradan versem çok mutlu olurum. Gübre ve mazot pahalı çünkü. Bir kadın olarak ev ekonomisine katkıda bulunuyorum. Eşimden hiç para istemiyorum. Ne gerek var ben çalışıp kazanıyorum. Para kazanmaktan mutluyum. Bugün 1 mayıs ama biz çalışıyoruz. Bizim bayramımız 6 Mayıs, Hıdırrellez Bayramı. O gün kırlara gideriz, bahar bayramını piknik yaparak kutlarız.

Zerrin SOMUNCU

SIRADAKİ HABER
}