HaberlerSamsun HaberleriTürk kadını hak ettiği noktada değil

Türk kadını hak ettiği noktada değil - Samsun Haberleri

ELVİNDER Yönetim Kurulu Başkanı Yeşim Gürsoy, 'Türk kadını, hak ettiği noktada değil' dedi

Türk kadını hak ettiği noktada değil

Samsun El Veren İnsanlar Derneği ( ELVİNDER) tarafından Derebahçe Mahallesi'ndeki bir restoranda, 5 Aralık Dünya Kadın Hakları Günü dolayısıyla toplantı düzenlendi. Toplantıya, Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kadın Kolları Başkanı ve Atakum Atatepe Mahallesi Muhtarı Havva Rendeci, kadın muhtarlar, iş kadıları, ELVİNDER Yönetim Kurulu üyeleri katıldı. Osman Kara'ya, ELVİNDER Yönetim Kurulu Başkanı Yeşim Gürsoy, tarafından dernek adına bastırılan kitap hediye edildi.

BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ

Toplantıda konuşan Gürsoy, "5 Aralık 1934 yılında Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını tanıdı. Bunun üzerinden 84 yıl geçmesine rağmen bugün böyle anlamlı bir günü kutlamak için bir araya geldik. Özellikle yerel yönetimlerde kadın muhtarlarımızın seçilmiş kadınlarımızın temsiliyeti bizim için çok önemli. 84 yıl içerisinde bizim geldiğimiz nokta ne yazık ki Türk kadının hak ettiği nokta değildir. İlk Meclis’te 319 vekilden 17'si kadındı. Şu anda 550 vekilden 99'a ulaştığını görüyoruz. Bu sayısının yarı yarıya gelmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

DÜŞÜNDÜRÜCÜ

Yerel yönetimlerde kadınların da rol alması gerektiğini de söyleyen Gürsoy, "Önümüzde yerel yönetimlerin seçimleri var. Bırakın kadın başkan sayısını, başkan yardımcısı sayısı bile parmakla gösterilecek kadar az. 55 bin muhtarımız içerisinde, 674 kadın muhtarın olması çok düşündürücüdür. Sevindirici de şeyler oluyor. Mesela, Atakum İlçesi Atatepe Mahallesi Muhtarı Havva Rendeci'nin, Türkiye Muhtarlar Konfederasyonu Kadın Kolları Başkanı olması bizleri mutlu etti. Dilerim Türk kadını sanatta, ekonomide, sporda, siyasette hak ettiği yerlere gelir. Yeni nesiller için mücadele vermeye devam edeceğiz" diye konuştu.

Bayram OK

SIRADAKİ HABER
}