HaberlerSamsun HaberleriDöner sermaye eridi

Döner sermaye eridi - Samsun Haberleri

Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, performansa dayalı döner sermaye sisteminin içinden çıkılmaz bir hal aldığını belirterek, 'Tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi' dedi

Döner sermaye eridi

Türk Sağlık Sen  Samsun Şubesi üyeleri gerçekleştirdikleri basın açıklamasıyla döner sermaye sisteminde meydana gelen aksaklıklara tepki gösterdi. Üyeler adına açıklama yapan Türk Sağlık Sen Samsun Şube Başkanı Erdoğan Çakmak, "Bugün performansa dayalı döner sermaye ücretleri 5-6 TL gibi trajikomik düzeylere indi. Sağlık Bakanlığı bu konuya öncelik vermeli ve gerekli yasal hazırlığını bir an önce tamamlamalıdır" ifadelerini kullandı.

SAĞLIK ÇALIŞANI GEÇİNEMİYOR

Performansa dayalı döner sermaye sisteminin artık içinden çıkılamaz bir hale geldiğini vurgulayan Çakmak, "Sistemin bugün bakıldığında çalışana da bir faydası kalmadığı açıktır. Dün döner sermaye sisteminde adaletsizlik vardı. Bugün performansa dayalı döner sermaye ücretleri 5-6 TL gibi trajikomik düzeylere indi. Çalışanlar çalıştıkça çok kazanacak denildi. Muayene, ameliyat ve tüm tıbbi hizmetlerde çok büyük artışlar olmasına rağmen sağlık çalışanlarının döner sermayeleri eridi. Döner sermayeler çalışanın alın teri olduğu ilan edildi ama her ne hikmetse kurumların yaşadığı her finansal sıkıntıda döner sermayeler kullanıldı çalışanın hakkı başkalarına dağıtıldı. Sağlık çalışanlarına ilave ücret artış taleplerine karşılık döner sermayeniz var denilerek hem kapılar kapatıldı hem de döner sermayeler yok edilerek çalışanın geliri azaltıldı. Döner sermaye ödemelerine göre harcamalarını, kredi ve taksitlerini ayarlayan sağlık çalışanları geçinemez hale geldi" diye konuştu.

SABIR TAŞTI

Döner sermaye sistemi çökerken çalışanı da girdabın içine aldığını kaydeden Çakmak, "Hiçbir şekilde çare aranmadı, çözüm üretilmedi. Pansuman bile sayılamayacak tedbirler büyük çözümler gibi sunuldu. Her seferinde bunların bir işe yaramadığı anlaşıldı. Defalarca bu sorunu çözün, sistem kötüye gidiyor dememize rağmen çağrılarımıza kulak tıkandı. Malum-Sen’in her toplu sözleşmede döner sermayeler 400 TL artacak, şu bölümde olanlar şu kadar çok alacak lafları ile çalışanlar oyalandı, elde kalanın koca bir sıfır olduğu görüldü. Kısacası bardak doldu, sabır taştı. Bugün yapılması gereken performansa dayalı döner sermaye sistemini yeniden dizayn etmektir. Sistem artık yamalarla kurtulacak gibi değildir. Sistemi temelden yapılacak değişikliklerle düzeltmek mümkün olacaktır. Bu yapılırken de çalışan sistemin ana ekseni olmalı ve merkezine konmalıdır. Çalışanların aldıkları ücretleri makul bir düzeyde tutacak ve emekliliklerinde de yansımasını sağlayacak adaletli bir sistem acilen hareket geçirilmelidir. Sağlık Bakanlığı bu konuya öncelik vermeli ve gerekli yasal hazırlığını bir an önce tamamlamalıdır. Şunu hiç kimse unutmasın, sağlık çalışanlarının döner sermaye ile ilgili talepleri lütuf değil haktır. Ekstra istek değil olması gerekendir" sözlerini kaydetti.

Zerrin SOMUNCU

 

SIRADAKİ HABER
}