HaberlerZeybek'in iddialarına Başsavcılıktan açıklama

Zeybek'in iddialarına Başsavcılıktan açıklama

TOKİ tarafından yapılan yeni cezaevinde ciddi eksiklikler olduğunu belirten CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek'in iddialarına karşılık Samsun Cumhuriyet Savcılığı tarafından açıklama geldi.

Zeybek'in iddialarına Başsavcılıktan açıklama

CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek, KİT Komisyonunda, Toplu Konut İdaresi Başkanlığının (TOKİ) 2016 yılına ait Sayıştay Denetim Raporu görüşülürken Samsun’da yaşanan sorunları dile getirmişti. İlkadım ilçesi Çatkaya bölgesinde TOKİ tarafından yapılan yeni cezaevinin bulunduğu bölgede kanalizasyon bağlantısının olmaması nedeniyle fosseptik kuyularının kullanılmaya başlandığını, cezaevinde mahkum sayısının çok olması ve dolan fosseptik kuyularının taşması sonucu bölgede kötü kokunun hakim olduğunu söyleyen Zeybek'in iddialarının ardından Samsun Cumhuriyet Başsavcılığından açıklama geldi. 

Milletvekili Kemal Zeybek: 'Cezaevinde ciddi eksiklikler var'

Samsun Cumhuriyet Başsavcılığından yapılan yazılı açıklamada, ''07 Aralık 2018 tarihinde bazı internet haber siteleri ile yazılı medya kuruluşlarında “Yeni Cezaevinin Sorunları Bitmiyor” başlığı altında haberler yapılması ve TBMM Kit Komisyonunda CHP Samsun Milletvekili Kemal Zeybek tarafından cezaevinin kanalizasyon, atık su ve kapasite fazlalığından kaynaklanan sorunları bulunduğu yönünde iddialar ileri sürülmesi üzerine, aşağıdaki açıklamanın kamuoyu ile paylaşılması ihtiyacı doğmuştur. Samsun T Tipi Kapalı ve Açık Ceza İnfaz Kurumları 28 Mayıs 2018 tarihinde faaliyete geçmiştir. Bugün itibari ile cezaevimizde 541 hükümlü, 231 hüküm özlü ve 513 tutuklu olmak üzere 1.285 kişi bulunmaktadır. Kurumumuzda açık ve kapalı ceza infaz alanı, jandarma birliği ile lojman binalarının bağlı olduğu paket arıtma sistemi mevcuttur.Bu sistemden çıkan atık su yakında bulunan köyün atık sularının toplandığı foseptik çukurlarına, köy içindeki mevcut kanalizasyon hattından akmaktadır. Kanalizasyon bağlantıları Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılmıştır. Kurumumuz paket arıtma sisteminden tarımda kullanılabilecek temizlikte atık su çıkışı sağlanmaktadır. Halihazırda Kurumda kapasitesinin altında hükümlü ve tutuklu bulunmaktadır. Tam kapasitesiye ulaşıldığında köy fosseptik çukurunun ihtiyacı karşılamayacağı öngörüldüğünden, Samsun Büyükşehir Belediyesi’yle birlikte Ankara yolu üzerinde bulunan en yakın kanalizasyon hattına bağlanmak üzere 4 km mesafelik yeni kanalizasyon çalışması başlatılmış, hattın tamamlanması için 100 metrelik bir kısım kalmıştır. Kurumun ihtiyacı olan içme ve kullanma suyu, sondaj kuyusu ile Samsun Büyükşehir Belediyesine bağlı su hattından karşılanmaktadır. Kampüs içerisinde mevcut su sondaj kuyusuna ilave olarak yeni sondaj kuyusu yapımı için ihale yapılmış, sondaj çalışmaları devam etmektedir. Yürütülen kanalizasyon, içme ve kullanma suyuna yönelik çalışmalar ilerleyen yıllarda meydana gelebilecek ihtiyaçlar öngörülerek planlanmış olup, mevcut hali ile Ceza İnfaz Kurumumuzda herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.'' ifadeleri kullanıldı. 

SIRADAKİ HABER
}