HaberlerBaba adaylarına 'sigara' uyarısı

Baba adaylarına 'sigara' uyarısı

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Alper Tuğlu, baba adaylarının kullandığı sigaranın, hamile eşlerini büyük oranda etkilediğini ve doğacak olan bebeklerine de zarar verebileceğini söyledi

Baba adaylarına 'sigara' uyarısı

Büyük Anadolu Meydan Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Alper Tuğlu, baba adayının giysilerine ya da derisine sinen nikotin ve diğer zararlı maddelerin, hamile olan eşine ve doğacak olan bebeğe de yanında sigara içilmiş gibi zarar vereceğini vurguladı. Tuğlu, “Ülkemizde yapılan çalışmalarda kadınların gebelik öncesi yaklaşık yüzde 35, gebelik süresince yüzde 15 ve yüzde 70 civarı pasif içici olduğu görülmüştür. Bu da oluşturduğu anne , fetus ve yenidoğan dönemindeki olumsuzluklar nedeniyle ciddi bir halk sağlığı sorunu oluşturmaktadır” dedi.

BEBEK İÇİN BÜYÜK RİSK

Sigaranın bazı anne adaylarının veya eşlerinin gebelik boyunca kullanılmasının bebek için büyük bir tehlike oluşturduğunu ifade eden Opr. Dr. Alper Tuğlu, "Gebelikte kullanılan sigara düşükten, büyüme geriliğine pek çok üzücü durum yaşatabilir. Sigara dumanında 4 binden fazla kimyasal bileşen vardır. İçindeki kimyasallardan hangisinin gelişmekte olan bebeğe zararlı olduğu kesin olarak bilinmemekle birlikte, özellikle nikotinin ve karbonmonoksitin gebelik sonuçlarını olumsuz etkilediği bilinmektedir. Plasentadan geçen nikotin, fetal dolaşım ve amnion sıvısında anne kanındaki miktarın yüzde 88’i kadar bulunur. Karbon monoksit ise sigara kullanımı veya sigara dumanına maruz kalmanın sonucu olarak plansenta yolu ile fetusun dokularına hızlıca geçer ve fetal kan dolaşımında annede bulunandan yüzde 15 daha fazladır. Anne adayının sigara içmesi, dış gebelik, düşük, yarık damak-dudak ve doğuştan kalp anomalileri, erken doğum ve ölü doğum riskini artırır” diye konuştu.

SIRADAKİ HABER
}