HaberlerSamsun HaberleriTeknolojinin kalbi Samsun'da atıyor...'Fikirleri imkanlarla buluşturuyoruz'

Teknolojinin kalbi Samsun'da atıyor...'Fikirleri imkanlarla buluşturuyoruz' - Samsun Haberleri

Milli Teknoloji Zirvesi'nde konuşan Vali Osman Kaymak, 'Fikirler imkanlarla buluşunca hayata geçer, devletimiz bu imkanları sağlamaktadır. Gençlerin bu erişimlerini kolaylaştırmak için gerekeni yapmaktadır' dedi.

Teknolojinin kalbi Samsun'da atıyor...'Fikirleri imkanlarla buluşturuyoruz'

Samsun Üniversitesi, Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun ÜNİAK Topluluğu tarafından Samsun Yurt Savunma Sanayi ve Ticaret A.Ş. sponsorluğu ile düzenlenen Milli Teknoloji Zirvesi 19 Mayıs Gençlik Kampında başladı. Zirve’de ileri teknolojinin Türkiye’de geliştirilmesine yönelik çalışmalar için gençlerin teşvik edilmesi hedefleniyor. 4 oturum halinde gerçekleşecek olan Milli Teknoloji Zirvesi’nde kapanış programına yarın Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank da katılacak. Zirve programına katılan Bakan Varank, öğrencilere sertifika verecek ve zirve sona erecek.

50’DEN FAZLA ÜNİVERSİTE

Zirvenin açılış konuşmasını yapan Samsun ÜNİAK Başkanı Resul Kazanbaş, “Bugün bu salonda 50’den fazla üniversiteden ilgili çeşitli bölümlerden öğrenci arkadaşlar bulunmakta ve bu arkadaşları misafir etmekteyiz. Ulusal anlamda katılımların olduğu Milli Teknoloji Zirvemizde gerçekleşmesi aşamasında desteklerini esirgemeyen başta Ak Parti Samsun İl Başkanlığına, genel merkezimize ve Samsun Üniversitesi’nin yönetim kadrosuna teşekkür ediyorum” dedi.

MİLLİ TEKNOLOJİ ZİRVESİ’Nİ BİZLER ÜSTLENDİK

AK Parti Samsun İl Gençlik Kolları Başkanı Cem Emre Çakan, “Genel Merkez tarafından 7 bölgede zirve programları düzenliyor. Biz de MKYK üyelerimizle yaptığımız görüşmeler sonucunda bizim bölgemizde Milli Teknoloji Zirvesi’ni üstlendik. Bu süreçte emeği geçenlere ayrı ayrı teşekkür ediyorum” ifadelerinde bulundu.

DENEYİM KAZANACAKLAR

Emeği geçenlere teşekkür eden AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları MKYK üyesi Mustafa Gökdemir, “Kampüse Hoş Geldin Platformumuz adı altında dönem başından beri birçok etkinlik düzenledik. Bunlardan bir tanesi de ‘Zirveler’ adlı programlarımız. Bunun ilkini Şanlıurfa’da gerçekleştirdik. Milli Teknoloji Zirvesi’ni Samsun’da gerçekleştiriyoruz. 81 ilden ilgili bölüm arkadaşlarımızın programlara katılımını sağlamak amacıyla üniversite teşkilatımız, gençlik kollarımızla ve üniversitelerimizin iş birliği ile bugün bu programları düzenliyoruz. En büyük amacımız; gençlerimizin bu programlara katılıp, geleceğini doğru planlaması ve üniversiteden mezun olduktan sonra ülkemize, milletimize faydalı işler üretmesidir. Teknoloji ve savunma alanında çok üst düzey çalışmalar yapan firmamızın temsilcileri katılacak. Öğrenci arkadaşlarımız deneyim kazanacaklar” dedi.

KATKI SAĞLAMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Zirve’nin ev sahipliğini üstlenen Samsun Üniversitesi Rektörü Mahmut Aydın ise konuşmasında, “Yeni bir üniversiteyiz. Diyeceksiniz ki, ‘Yeni kurulan bir üniversitenin böyle bir etkinliği düzenlemesi nasıl mümkün oluyor.’ Biz, Ondokuz Mayıs Üniversitesinden Havacılık Kampüsü’nü aldık. Kendilerine teşekkür ediyorum. Hazır bir kampüs bulduk, diğer alanları da geliştireceğiz. Samsun’a ve ülkemize katkılar sağlamaya çalışacağız. Hem kendi potansiyelimizi ortaya koymak hem gençlerimizin milli teknolojiyle ilgili farkındalıklarını artırmak için böyle bir etkinlik düzenledik. Samsun Üniversitesi toplumun ihtiyaçlarını önde tutarak, öncelikle şehrine, bölgesine ve ülkesine daha sonra bilim dünyasına faydalı bireyler yetiştirmeyi, projeler üreterek milletimizle beraber olmayı amaçlamaktadır. Çünkü artık dünya, yeni bir sanayi ve teknoloji anlayışına doğru ilerliyor” ifadelerini kullandı.

BİNLERCE KÜÇÜK AZİZ SANCAR VAR

Konuşmasını sürdüren Rektör Aydın, “Endüstri 4.0, yapay zeka, bulut bilişim, sanallaşma, akıllı makineler, akıllı şehirler, akıllı ulaşım gibi yüksek teknolojik gelişmeler günümüz dünyasını şekillendirmektedir. Bu anlayışın pekiştirildiği insan kaynağı modeli, ülkemizin hizmetine sunmamız şarttır. Samsun Üniversitesi’ni geleceğin istihdam alanlarına odaklanan bir bilim yuvası yapmak hedefimizdir. Gençlerimizi ve çocuklarımızı bilinçlendirerek, teknoloji alanına yönlendirebilirsek onlara kendi insan kaynağımızı da üretebiliriz. Eminim ki Anadolu da binlerce küçük Aziz Sancar var. Onlara yatırım yapmamız gerekiyor. Bizlerin görevi gençlerin kendilerini ifade edebilecekleri ve fikirlerini hayata geçirebilecekleri alt yapıları oluşturmaktır. Bu noktada gençlerimiz ile kuracağımız her köprü ülkemizin geleceğini ciddi katkılar sağlayacaktır. Zirve’de yapılacak sunumlar teknoloji konusundaki farkındalığımızı daha çok artıracak ve ülkemizin yarınları için hep beraber bu yürüyüşümüzü sürdürerek güçlü Türkiye’nin teminatı olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

BÜYÜK YOLLAR KAT EDİLDİ

Türkiye'nin son yıllarda bu alanda çok önemli aşamalar kaydettiğini hatırlatan Başkan Zihni Şahin, “Ülkelerin kalkınmasında, gelişmesinde en önemli unsurlardan biride yerli üretimin hayata geçmesidir. Ülkemizde her alanda bir gelişme var ama milli teknoloji alanında son dönemde büyük yollar kat edildi. İnşallah ülkemizde birlik ve berberlik halinde, yıkıcı terör unsurların üstesinden gelerek ülkemiz bir ve beraber olarak demokratik ve bağımsız bir şekilde varlığı devam ettirir ve ülkemizde bu gelişmelerde devam eder. Dışarıya döviz vermeden kendi üretimimizi kendimiz yaptığımız zaman daha kolay bir şekilde kalkınırız. Zirvemizin hayırlara vesile olmasını diliyorum” ifadelerinde bulundu.

DÜNYA ÖLÇEĞİNDE SÖZ  SAHİBİ OLMA YOLUNDAYIZ

Yerli ve milli üretim konusunda Türkiye’nin büyük mesafe kat ettiğini söyleyen Samsun Valisi Osman Kaymak ise, "İleri teknolojinin ülkemizde geliştirilmesine yönelik çalışmalara bu yönde özellikle gençlerin teşvik edilmesine odaklanan milli teknoloji hamlesi vesilesiyle bir araya geldik. Geleceğin katma değerli ürünlerinin ülkemize kazandırılmasının, milletimize katkılarının bilimsel olarak ortaya konulmasını hedefleyen bu zirveyle milli ve özgün kavramlarla bu alandaki dönüşüme yönelik fikir ve önerilerinin önünü açacağız. Ülkemiz bilhassa savunma sanayisindeki milli atılımı ile dünya ölçeğinde söz sahibi olma yönünde hızla ilerlemektedir. Yüksek çözünürlüklü haberleşme uyduları ve alt sistemleri, uydu fırlatma sistemleri, uydu veri işleme ve depolama bilgi destekleme sistemleri konusunda önemli neticeler alınmaktadır. Terörle mücadelede aktif olarak kullanılan İHA ve SİHA’larla birlikte ilklere imza atılmıştır. Türk Silahlı Kuvvetleri, İHA’ları dünyada bu kadar etkili kullanabilen 3 ülkeden biridir. Toplumsal birliktelik bilinciyle hareket etmemiz gerektiğini düşünüyorum. Gencinden yaşlısına herkes buna inanmalıdır. Bizi bir araya getiren bu zirve gibi etkinliklere milli duyarlılık yaygınlaştırılmalıdır. Fikirler imkanlarla buluşunca hayata geçer, devletimiz bu imkanları sağlamaktadır. Gençlerin bu erişimlerini kolaylaştırmak için gerekeni yapmaktadır" ifadelerini kullandı.

ÖDÜLLÜ PROJELER İNCELENDİ

Açılış konuşmalarının ardından Samsun Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aydın Mısırlıoğlu, sunum yaptı. Sunumun ardından Vali Osman Kaymak ve protokol üyeleri, Samsun Üniversitesi Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi öğrencileri tarafından üretilerek çeşitli yarışmalarda ödül alan insansız hava araçları ve roketleri inceleyerek, öğretim görevlileri ve öğrencilerden bilgi aldı. Zirvenin açılışına ayrıca AK Parti Samsun İl Başkanı Hakan Karaduman, Canik Belediye Başkanı Osman Genç, 19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Kuran, ilçe kaymakamları, öğretim üyeleri ve birçok ilden öğrenci katıldı.

SIRADAKİ HABER
}