HaberlerCHP'li vekil bakana sordu: O kampın sözleşmesi fesh!

CHP'li vekil bakana sordu: O kampın sözleşmesi fesh!

CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Samsun'da yapılması beklenen Vezirköprü Milli Takımlar Kamp Eğitim Merkezi Projesi'nde sözleşmenin fesh edildiğini söyeyerek, 'Hükümetin, 2019'da yatırım harcamalarını da büyük oranda askıya aldığı dikkate alınırsa, bu projenin kısa vadede hayata geçirilmesi de zor görünüyor' dedi.

CHP'li vekil bakana sordu: O kampın sözleşmesi fesh!

Samsun'da tüm branşlardaki milli takımlara, kamp ve antrenman hizmeti sunmak ve ayrıca gençlik kampı organizasyonları için projelendirilen Vezirköprü Kunduz Ormanı Milli Takımlar Kamp Eğitim Merkezi Projesi'ni, TBMM Genel Kurulu’ndaki bütçe görüşmeleri sırasındaGençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu'na soran  CHP Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu, Bakan Kasapoğlu'ndan projenin sözleşmesinin iptal olduğunu öğrendi.

HARÇ BİTTİ, YAPI PAYDOS

Tesisin, yaklaşık altı yıl önce projelendirildiğini, 2016 yılında yapılan ihalenin iptali sonrasında ikinci bir ihale daha yapılarak kamp inşaatının başladığını anımsatan CHP’li Hancıoğlu, Bakan Kasapoğlu’na şu soruları yönelttim“Peki, şimdi kampta durum ne? Harç bitti, yapı paydos. İnşaat durdu, müteahhit ortada yok. Bir tane bekçi, yağmalanmasın diye koskoca tesis şantiyesine göz kulak oluyor. Müteahhidin iflas ettiğine ve sözleşmesinin feshedildiğine ilişkin bilgiler var. Dahası, 2019 yatırım programına alınıp alınmayacağı da belli değil. Sayın Bakan bu konuda bilgi verir misiniz? Müteahhit nerede? İnşaat ne aşamada? Yatırım programınızda burası var mı?”

YARIM BIRAKMAYIZ

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, CHP’li Hancıoğlu’nun soruları şöyle cevapladı: “2017 yılı Ocak ayında ihale edilmiş Vezirköprü'deki kamp eğitim merkezimiz, 45 milyonluk maliyeti var, yüklenici firmanın sözleşme şartlarını yerine getirememesinden dolayı kasım 2018'de sözleşmesi fesholmuş, ilk çeyrekte tekrar ihaleye çıkıp inşallah tamamlayacağız, Samsun'a çok tesis yaptık, bunu da yarım bırakmayız.”

HAYATA GEÇİRİLMESİ ZOR

CHP’li Hancıoğlu ise Bakan Kasapoğlu'nun sorulara verdiği cevapla, kamuoyunu kısmen aydınlatıp kısmen de gerçekleri perdelemeye çalıştığını ifade etti. Hancıoğlu, bakanın cevabına ilişkin şu değerlendirmeleri yaptı: “Sözleşmenin feshedildiğini öğrendik ama bunun gerçek sebebi hâlâ belirsiz. Bakan, yüklenici firmanın sözleşmedeki hangi şartları yerine getirmediğini de açıklamak zorunda. Firma, usulsüz iş mi yapmış, yapım takvimine ilişkin taahhütlerini mi yerine getirmemiş, iflas mı etmiş? Fesih gerekçesi hakkında net açıklama yapılmalı. Ekonomide yaşanan sarsıntılı süreç, bütün sektörleri olduğu gibi inşaat sektörünü de darboğaza soktu. Şayet yüklenicinin iflas ettiği iddiaları doğruysa, yapımı süren bütün kamu yatırımlarının benzer bir akıbetle karşı karşıya olduğunu gösterir. Hükümet’in, 2019’da yatırım harcamalarını da büyük oranda askıya aldığı dikkate alınırsa, bu projenin kısa vadede hayata geçirilmesi de zor görünüyor.”

SIRADAKİ HABER
}