HaberlerKarabük Haberleri'Kelebeğin Rüyasına Yolculuk' Safranbolu'dan başladı

'Kelebeğin Rüyasına Yolculuk' Safranbolu'dan başladı - Karabük Haberleri

Zonguldak Valiliği koordinasyonunda Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı (BAKKA) tarafından hazırlanan 'Kömüre Giden Demiryolu' isimli projenin tanıtımı niteliğindeki 'Kelebeğin Rüyasına Yolculuk' isimli çalışma UNESCO Dünya Miras Listesi'nde bulunan tarihi kent Safranbolu'dan başladı.

'Kelebeğin Rüyasına Yolculuk' Safranbolu'dan başladı

Proje kapsamında içlerinde tur firması temsilcileri, basın mensupları, akademisyenler, blogger ve bir sosyal medya fenomeninin bulunduğu kafile, Zonguldak, Karabük ve Bartın illerini kapsayacak gezisine Safranbolu'dan başladı. 5 Mayıs Cuma günü Zonguldak'ta son bulacak organizasyon kapsamında tren, tekne ve karayolu seyahatleriyle Safranbolu, Karabük, Yenice, Amasra, Bartın, Filyos, Zonguldak, Ereğli gibi yerlerin turistik yüzünün ön plana çıkartılarak ulusal platformlarda bilinirliğinin artması amaçlanıyor.
Safranbolu'da yapılan gezi esnasında açıklamalarda bulunan proje danışmanı Ekrem Murat Zaman, 'Zonguldak Valiliği koordinasyonunda bir BAKKA projesi Kelebeğin Rüyasına Yolculuk, 'Kömüre Giden Demiryolu' projesiyle başladı. Bu proje Karabük, Bartın ve Zonguldak illerini kapsayan, eski adıyla Zonguldak üç ili ilgilendiren bir proje. Demiryolu rayları üzerinde kurulmuş sanayi tesislerinin bugünkü turizm potansiyelini ve demiryolunun turizm potansiyelini ön plana çıkarmayı düşündük. Hem bu üç ilin hem bölgenin turizminin çok önemli olduğunu turizm şirketlerine anlatıyoruz ve bölgeyi gösteriyoruz. Zonguldak'a ulaştığımız zamanda Amasra'dan geçip Filyos üzerinden Zonguldak'a ulaşarak Üzülmez Vadi Projesi'nde Zonguldak'ta biraz emeğe, madene dayalı turizm potansiyelinin varlığından, vadide yapılması düşünülen yeni restorasyonlar, Zonguldak Maden Müzesi ve Gökgör Mağarası'na kadar uzanacak olan projeyi de gezdirerek 4 günlük bir programla Türkiye'nin turizm uzmanlarına bu bölgeyi tanıtmayı amaçladık' dedi.

“Kelebeğin Rüyasına Yolculuk” Safranbolu’dan başladı

SIRADAKİ HABER
}