HaberlerAsgari ücrette sona doğru

Asgari ücrette sona doğru

Asgari ücret için meraklı bekleyiş sürüyor. Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısını bugün gerçekleştirecek. Türk-İş'in ev sahipliğindeki toplantıda, TÜİK'in bir işçinin asgari geçim tutarını komisyonla paylaşılması bekleniyor.

Asgari ücrette sona doğru

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı ilgilendiren asgari ücretgörüşmelerinin bu yılki üçüncü toplantısı bugün Türk-İş'in ev sahipliğinde yapılacak.

Toplantı bugün

İşçi ve işveren arasındaki pazarlıkların başlaması bakımından belirleyici olan, bir işçinin asgari geçim tutarının TÜİK bu toplantıda komisyonla paylaşılması bekleniyor. Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder başkanlığında toplanacak komisyonda, işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını ise Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK) temsil ediyor. Bu toplantıda, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nca verilen görev doğrultusunda TÜİK tarafından hesaplanan bir işçinin asgari geçim tutarının da paylaşılması bekleniyor. Bu rakamın, gerek işçi gerekse de işveren tarafının tekliflerinin somutlaşması ve pazarlıklara başlanması bakımından belirleyici niteliği bulunuyor. Toplantı bugün saat 14:00’ta başlayacak.

Asgari ücret nasıl belirleniyor?

Asgari ücreti, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Bu komisyonda, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için işçi tarafını Türk-İş temsil ederken, TİSK işveren tarafı adına masa bulunuyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'ndaki ilk toplantının ardından komisyon, sırasıyla işveren ve işçi ev sahipliğinde de ayrı ayrı toplanacak. Komisyon, son toplantısını yine Bakanlıkta yapacak. Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp, oy çokluğuyla karar verecek. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul edilecek.

SIRADAKİ HABER
}