Haberlerİzmir Haberleri7 saat gözaltıya 100'er lira manevi tazminat

7 saat gözaltıya 100'er lira manevi tazminat - İzmir Haberleri

İzmir'de 2 yıl önce, Diyarbakır ve Silvan ilçesindeki sokağa çıkma yasağını protestosunda yasa dışı gösterisi yaptıkları iddiasıyla 7 saat gözaltında tutulan, yargılandıkları davadan beraat eden 11 protestocudan 3'ünün açtığı manevi tazminat davası karara bağlandı. Davada, biner lira manevi tazminat isteyen 3 kişiye 100'er lira tazminat ödenmesi

7 saat gözaltıya 100'er lira manevi tazminat

Diyarbakır ve Silvan ilçesinde sokağa çıkma yasağını protesto etmek için, 10 Kasım 2015 tarihinde Konak Valilik binası önünde eylem yapmak isteyen 11 kişiye polis müdahale etmiş, emniyete götürülen 11 kişi, savcılık talimatıyla 7 saat sonra serbest bırakılmıştı. Haklarındaki davadan beraat eden 11 kişiden Coşkun Üsterci, Süleyman Eryılmaz ve Nevin Aytekin, 7 saat haksız yere gözaltında tutulduklarını belirtip bin lira manevi tazminat talebiyle dava açtı.
İzmir 9. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada Coşkun Üsterci, haksız yere 7 saat gözaltında tutulduklarını, sorumluların cezalandırılması için sembolik olarak tazminat talebinde bulunduklarını söyledi. Duruşmaya katılan Nevin Aytekin'de aynı görüşe katıldığını beyan etti. Duruşmaya 10 dakika ara veren mahkeme heyeti, bin lira manevi tazminat talebinde bulunan 3 davacıya 100'er lira manevi tazminat ödenmesine karar verdi. Dava açmalarının nedeni para olmadığını belirten davacıların avukatı Arif Ali Cangı duruşma sonrası yaptığı açıklamada, 'Birçok protesto olayında haksız gözaltılar oluyor. Bu tür haksız gözaltıların yaşanmamasına dikkat çekmek için sembolik olarak manevi tazminat talep ettik. Bu karar aynı olayda gözaltına alınan 8 protestocu açısından da emsal teşkil ediyor. Gözaltı kararın veren Güvenlik Şube Müdürü ile yardımcısı FETÖ'cü olmak suçundan tutuklu. Mahkemenin verdiği 100 liralık manevi tazminatı bu kişilerden talep edeceğiz' dedi.

SIRADAKİ HABER
}