HaberlerSamsun HaberleriSamsun'da o projenin akıbeti meçhul!

Samsun'da o projenin akıbeti meçhul! - Samsun Haberleri

Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 2016 yılı başında duyurulan ve odanın itirazlarına rağmen tamamlanan, toplam 385 bin TL ödüllü 19 Mayıs İzleği Kentsel Tasarım Yarışması'nın akıbetinin meçhul olduğunu savundu

Samsun'da o projenin akıbeti meçhul!

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından 27 Ocak 2016'da yarışma ilanına çıkan ve ilan edilen takvime göre 3 Haziran 2017'de de sona eren 19 Mayıs İzleği Kentsel Tasarım Yarışması'yla ilgili açıklamalarda bulunan Mimarlar Odası Samsun Şube Başkanı İshak Memişoğlu, yarışmanın hukuksuz olduğu iddiasıyla İdare Mahkemesi'ne o dönemde dava açtıklarını ve davanın halen devam ettiğini söyledi. Toplam 385 bin TL ödüllü yarışmanın Gençlik Parkı kavşağından başlayıp Mert Irmağı'na kadar devam ederek Atatürk Bulvarı'nın deniz tarafını, Atatürk Anıtı'nı ve Cumhuriyet Meydanı'nı kapsayarak yeniden düzenlenmesini içerdiğini kaydeden Memişoğlu, "Bu kadar önemli bir proje hem kamuoyuyla paylaşılmadı hem de 1 yıldan fazla süre olmasına rağmen başlanılmadı" dedi.

YARIŞMA KANUNA AYKIRI İDDİASI

19 Mayıs İzleği Kentsel Tasarım Yarışması'na itiraz gerekçelerini anlatan Memişoğlu, "Yarışma kamu ihale kanununa göre ilan edilmesine rağmen yarışma şartnamesini inceledikten sonra iki önemli eksiklik gördük. Birincisi kamu ihale kanununa göre, yarışmayla ilgili kurumların yarışmaya jüri üyesi önermesi gerekiyordu. Bu noktada Mimarlar Odası'ndan jüri üyesi önerisi istenmedi. İkincisi de asil ve yedek jüri üyelerinin 10 yıllık deneyimi olması gerekiyordu ama yedek jüriden bulunan bir ismin 10 yıllık deneyimi olmadığını tespit ettik. Bu eksiklikleri Büyükşehir Belediyesi'ne yazılı olarak bildirdik. Eksikliklerin giderilmesi durumunda Mimarlar Odası olarak bu yarışmaya destek vereceğimizi ve böyle bir yarışmanın Samsun'da faydalı olacağını düşündüğümüzü ifade ettik. Fakat Büyükşehir Belediyesi'nden olumlu yanıt alamadık, biz de kamusal sorumluluğumuz gereği kamu ihale kanununa aykırı davranıldığı gerekçesiyle konuyu yargıya taşıyarak yarışmanın iptali için dava açtık. Ayrıca yasal olmadığını görmediğimiz durumlarda meslektaşlarımızı uyarma zorunluluğumuz var. Bundan dolayı da tüm meslektaşlarımıza yazı yazarak, bu yarışmaya dahil olmadığımızı, yarışmaya katılma noktasında çekinceli olduğumuzu ve meslektaşlarımızın da yarışmaya katılmamalarını tavsiye eden bir yazı yazdık. Bu tür yazılar üyelerimizde karşılık buluyor, toplam ödülü yaklaşık 400 bin TL olan bu yarışmaya 24 proje iştirak etti. Bu projeler içerisinden 1.,2.,3. ve 5 adet de mansiyon seçildi. Normalde bizim destek olduğumuz ve kanun gereği içerisinde olduğumuz yarışmalara 100'ün üzerinde eser katılabiliyor. Bu katılım da daha fazla seçeneğe sahip olmamıza neden oluyor. Bu çok önemli bir ayrıntı" diye konuştu.

SEÇİLEN PROJE YETERLİ DEĞİL

Yarışmanın sonuçlandığı halde Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından kamuoyuyla fazla paylaşılmadığını ileri süren Memişoğlu, "Sanırım Büyükşehir sonuçlardan memnun olmadı. 1. seçilen projeye baktığımızda ise projenin getirdiği en önemli kararlardan bir tanesi Yabancılar Pazarı'nın olmayışı. Zaten Yabancılar Pazarı, planlara konulduğu dönemlerde odamızın açmış olduğu davalar sonucunda planlar iptal edilmişti. Zaten Yabancılar Pazarı yok hükmünde. Planlarda bulunmadığı için kaçak yapı konumunda. Yeni yaptırılan planlarda da olmaması gerekiyordu. Onun dışında alanın düzenlenmesi kent boşluğu ve kentin sosyal hayatına katkı koyulması düşünülen bir alan olarak yola çıkılmış ama planlamalara baktığımızda burada halkı sosyalleştirecek ve bir arada tutabilecek bazı donelerin eksik olduğunu görüyoruz. Projeyi eksik bulduğumuzu ifade ediyoruz. Bize göre çok başarılı olmamış birinci olan proje. Çünkü proje uygulandığında Samsun halkının bu alanı yoğun biçimde kullanma gerekçesini göremiyoruz. Bol bir yeşil alan var ama bu tek başına bir anlam ifade etmiyor. Kentin tam merkezinde ve kentin denizle buluşma alanı olan bu bölge çok önemli. Fakat buranın aktif tutulabilmesi bu projeyle mümkün değil, bu yüzden yeniden ele alınmalı ve revize edilmeli. Yarışma biteli 1 yıl kadar oluyor. Ödüller belirlendi ama verildi mi bilmiyorum. Bu bir ön proje, bunun uygulamalarının detaylı biçimde çizilmesi gerekiyor. O kısmı da çok maliyet tutuyor. Umarım uygulama projesi aşamasına geçilmemiştir. Çünkü Gençlik Parkı kavşağından başlayıp Mert Irmağı'na kadar devam eden ve Atatürk Bulvarı'nın deniz tarafını, Onur Anıtı'nı ve Cumhuriyet Meydanı'nı kapsayan bu projenin uygulama projeleri umarım çizilmemiştir çünkü 'Ulaşım Master Planı' ile çelişkiler taşıyabilir. Çünkü o planda, bazı yolların daraltılması fikriyle çelişebilir. Bu projenin yapılmış olmasının olumlu yanı şu: geçmişten gelen, fiziki ömrünü tamamlamış, çarpık yapıların bu alandan kaldırılıyor olması. Ama bu alanda yürütülen ticari faaliyetlerin tamamının kaldırılması gerektiği anlamına gelmiyor. Yine aynı alanın içerisinde başka bir ölçekte veya yapıda buradaki yapılan projeyle daha barışık biçimde düzenleme yapılabilir. Kentin bu tür yaşayan alanlara ihtiyacı var. Öte yandan bu tür projeleri temin edebilmek için çok uzaklara gitmeye gerek yok. Ondokuz Mayıs Üniversitesi'nin Mimarlık Fakültesi var. Orada akademik kadro ve öğrencilerle birlikte bir iki dönem proje çalıştırması yaptırılabilir. Üniversiteden çok güzel fikirler ve projeler ortaya konulabilir. Samsun'un 5-6 yıldır böyle bir imkanı var ama bu imkan layıkıyla değerlendirilmiyor. Buna da üzülüyorum" sözlerini kaydetti.

O MİMAR SAMSUN'A MANİFESTO YAZMIŞ

Memişoğlu, proje birincisi mimarın proje raporunda Samsun ile ilgili önemli tespitleri olduğunu söyleyerek, "Mimar gerçekten kenti kısa süre içinde iyi okumuş, bir manifesto hazırlamış. Samsun'un kaynaklarının nasıl tüketildiğini ve bunun sonucunda kendilerinden istenilenin aslında bir çözüm değil de pansuman olduğunu çok iyi ortaya koyan bir manifesto şeklinde rapor yazmış. Çok kısa cümlelerle bu kentte yaratılan olumsuzlukların ve bu olumsuzlukların farkına nasıl varılmadığının, sonucunda da kenti nerelere götürebileceği konusundaki saptamaları kayda değer. Aslında bu projede en çok önemsenmesi gereken şeylerden birisi de bu rapor. Çünkü ilgili rapor hem geçmişe gönderme yapıyor hem de günümüzde kenti yönetenlere ciddi bir uyarı yazısı" dedi

NEDEN UYGULANMIYOR?

Bu tür projelerin sonuçlandığında uygulama projesi safhasına geçildiğini bunun da en fazla 1 yıl sürebileceğini kaydeden Memişoğlu, "Bu projenin normal şartlarda yürürlüğe girmesi gerekirdi. Bu proje rafa mı kalktı? Bununla ilgili şu ana kadar herhangi bir bilgimiz yok, kamuoyuyla da paylaşılmış değil. Yarışma aşamasında da çok fazla bu konuda duyuruya gidilmedi. Bunda bizim itirazımızın da büyük çapta etkisi oldu. Büyükşehir yönetimi bir hayli yol aldığı için usüle aykırı da olsa sonuçlandırmak istemiş olabilir. Bu kadar masraf edildi, yasal prosedürler çiğnenmek göze alındı. Böyle bir yarışmanın sonuçları neden kamuoyuyla paylaşılmadı? Bu kent için çok önemli bir proje, madem böyle bir yola çıkıldı neden uygulanmıyor?" ifadelerini kullandı.

GİZLİ KAPILAR ARDINDA İŞ YÜRÜTMEYİN

Söz konusu alanın planlanmasının ve Büyükşehir'in kentin o bölgesi için endişe duyuyor olmasının önemli bir konu olduğunu söyleyen Memişoğlu, şu şekilde sürdürdü: "Fakat kenti yönetenler bilmelidir ki biz onlardan daha çok endişe duyuyoruz. Biz de bu kentin insanlarıyız, Mimarlar Odası olarak kente bakış açımız daha farklı. Kentin her noktasına ve her bir ayrıntısına daha duygusal bakıyoruz. Bu tür projelerde mutlaka kentin ve kentlinin aydınlatılmasını istiyoruz. Bu gibi projeler kapalı kapılar ardında yürütülebilecek projeler değil. Bu çok büyük haksızlık olur. Kentliye bu yapılamaz. Vatandaşlara açık olmamanın bence tek bir açıklaması var, o da gizli kapılar ardında iş yürütme refleksi. Bunu yorumlamak bile istemiyorum. Dolayısıyla eğer kamuoyu önünde şeffaf ve ak olmak istiyorsanız her şeyinizi kamuoyuyla paylaşacaksınız, fikrini alacaksınız. Vatandaşın görüşünden, fikrinden korkmayacaksınız. O zaman kenti kentliyle yönetmiş olursunuz. Bu süreç zordur, belki bazı diğer süreçleri de yavaşlatabilir ama herkesin mutlu olabileceği doğru yol budur."

Zerrin SOMUNCU/ ÖZEL HABER

SIRADAKİ HABER
}