HaberlerSamsun HaberleriBaşkan Taşçı: '871 km yol yaptık bu Atakum tarihinde bir rekordur'

Başkan Taşçı: '871 km yol yaptık bu Atakum tarihinde bir rekordur' - Samsun Haberleri

Seçim 2019 programında Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı; 'Atakum ilçesinde 871 km yol yaptık bu Atakum tarihinde bir rekordur' dedi.

Başkan Taşçı: '871 km yol yaptık bu Atakum tarihinde bir rekordur'

Haberaks TV Genel Yayın Yönetmeni Ümit Ceylan moderatörlüğünde, Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Osman Kara ve siyasetçi Mehmet Ali Coşkuner'in yorumlarıyla hafta içi her akşam 'Seçim 2019' programı Samsun'un ilk ve tek uydu kanalı olan Haberaks TV ekranlarında izleyiciler ile buluşuyor. 'Seçim 2019'un bu akşam ki konuğu  Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı "Atakum ilçesinde 871 km yol yaptık bu Atakum tarihinde bir rekordur" dedi.

'Seçim 2019'un bu akşam ki konuğu Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı samimi açıklamalarda bulundu. Taşçı; "5 yıllık süreçte yoğun bir tempoyla çalıştık. Göreve talip olduğumuzda hizmet anlayışımız farklı olacağını, insan odaklı olacağını proje odaklı olacağını devamlı söylemiştik. Vadettiğimiz sayı olarak bahsettiğimiz 55 projeyi aşmış bulunmaktayız 87 projeye çıkarttık. Kanuni sebeplerden ötürü yapamadığımız bir kaç projemiz var. 8 - 24 kapım, telefonum açık Allah göstermesin bir hastası oluyor kaza geçiren oluyor bir hemhrimiz oluyor yardım isteyen oluyor anormal bir yağışta vatandaşın evini su basıyor veya cenazesi olan oluyoryani bizi arayan vatandaşlarımız her daim var. Siyasette planlar her zaman planladığınız gibi gelişmiyor bir anınız bir anı tutmayabiliyor bundan ötürü değişiklikler hayata yansıyor" diye belirtti. 

"MHP Meclis üyesi arkadaşlarımızla Cumhur ittifakını kurduk" 

Başkan Taşçı; "Cumhur ittifakı, millet ittifakı... Atakum belediyesi Cumhur ittifakında çok tecrübeli 2014 yılında seçildiğimizde AK Parti meclis üyesi sayısı 15 MHP Meclis üyesi 7 CHP Meclis üyesi sayısı 9. Yani iktidar partisinin 15 muhalefet partilerinin 16 meclis üyesi vardı ve başkanla beraber 16 ya 16 eşit durumdaydı. Biz göreve geldiğimiz günden itibaren MHP arkadaşlarımızı çağırdık tabi eskiden beri güzel ilişkilerimiz olan arkadaşlarımızı Atakum belediyesini beraber yönetmeye alınacak kararlarda ve saha da yapılacak işler bazında kendilerinden destek istedik. Sağolsun arkadaşlar gerçekten bu manada belediye yönetimibde halkımıza verdiğimz sözleri gerçekleştrime aşamasında destek olacaklarının sözünü ilk günden verdiler. Gerçekleştirdiğimiz 87 projenin altında AK Parti ve MHP'nin Meclis üyesi arkadaşlarımızın imzası var. Ben AK Parti ve MHP Meclis üyesi arkadaşlarımız birbirinden ayırt etmedim. Geldiğimiz günden beri yani 4 Nisan 2014 yılından beri MHP Meclis üyesi arkadaşlarımızla Cumhur ittifakını kurduk. Bu yüzden tecrübeliyiz. İnanıyoruz ki 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde çok güzel işler yaptığımız bu arkadaşlarla beraber aynı bu kadrolar yine göreve talip olacak seçimden sonrada aynı şekilde güzel işler yapmaya devam edeceğiz" diye konuştu. 

"EN AZ YÜZDE 10'LUK BİR FARK OLACAKTIR"

"Nüfusumuz gittikçe artıyor. Hizmet alanımız 87 kilometre kareydi şu anda 400 km kareye çıkıyor" diye konuşan Taşçı; "Hizmet alanımız 5 kat büyüdü. Nüfusumuz 205 bin bandında. 5 Yılda 65 bin kişi arttı. Çok hızla büyüyüp gelişiyoruz. Aldığımız oy oranı sayısal endekste artacaktır. Cumhur ittifakını Atakum ilçesinde AK Parti - MHP oyu yüzde 51.5. Millet ittifakı yani CHP - İYİ PARTİ'nin oyun yüzde 44. Yani eski seçime göre Cumhur ittifakı yüzde 7 buçuk önde. İnanıyorum ki seçimlerde en az yüzde 10'luk bir fark olacaktır. Mesela belediyemizde bir binamızı eğitim araştırmaya ek hizmet binasına 25 yıllığına verirken mecliste bayağı bir tartışmalar yaşandı. O zaman CHP'li arkadaşlar buna karşı çıkmıştı. O zamanlar sokağa çıktığımızda CHP'li vatandaşlarımız teşekkürlerini ve şükranlarını sunmuştu. CHP parti meslis üyesi arkadaşlara sitem etmişlerdi çünkü halkın fayadsına olacak bir işte siyaseten karşı çıkmışlardı parti adına muhalefetlik olsun diye CHP'li arkadaşlarımız, vatandaşlarımız kabul etmiyor. Bu yüzden açık söyleyeyim biz sadece AK Partili ve MHP'li vatandaşlarımızdan değil CHP'li vatandaşlarımızdanda destek görebileciğimize canı gönülden inanıyorum" diye söyledi. 

"EN ÇOK SUÇ DUYURUSU BULUNAN BAŞKANIM"

Atakum Belediye Başkanı İshak Taşçı; "Belki de Samsun'da değil Karadeniz'de hakkında en çok suç duyurusu bulunan belediye başkanı benim her denetim raporumuzu savcılığa taşıdılar valiliğe taşıdılar. Her komisyon rapaorunu danıştaya taşıdılar onlarcasını. İshak Taşçı'nın alnı o kadar ak ki bir tane yürütülen hakkımızda dava yok. Devraldığımız Atakum'da vatandaş bir noter için ilkadıma gidiyordu. Devraldığımız Atakum'da Eğitim Araştırma Hastenesine gitmek için ilkadıma gidiyordu. Devraldığımız Atakum'da bir hamam gitmek için ilkadıma veya Havza'ya gidiyordu. Devraldığımız Atakum'da hobi bahçesi, çarşı caddesi yoktu vesire vesaire... Biz böyle bir Atakum devraldık. İlçede meydan yoktu bir aya bitmek üzere. Atakum ilçesinde 871 km yol yaptık bu Atakum tarihinde bir rekordur. Sadece taş kilit parke uygulamasında yılda 250 bin metre kare taş kilit yapan bir belediye haline gelmiş. Atakum belediyesi icaraatlarını bire beş bire on katlamış. Atakum'un köylerinde taş kilit parke var. Atakumda 16 'sı bitmiş 3'ü yapım aşamsında 19 köy konağı var. Bana inamayan farklı bir görüş varsa ingev raporlarına baksın. Atakum ilçesinin 2017 yıl sonu raporlarında Karadeniz' birincisi olduğunu görür. Bazıları çıkar tabi diyor Atakum'da Üniversite var. Allah aşkına üniversite İshak Taşçı geldiğinde mi kuruldu? Kaç yıllık üniversite. En azından yapılan işleri kötüleme. Biri çıkıyor belediyenin ne işi var hamamla. Binlerce insan yaptığımız projelerden hizmet alıyor. Diyorlar ki noter projemi? 2012 yılında noter hakkı alan Atakum'a neden açtırmadınız? Niye kaçırdınız Canik'e gitti" dedi. 

12 okul inşaatı

Başkan Taşçı; "Atakum belediyesinden cami veya okul yeri alan varsa buyursun gelsin hangi vatandaşımız alacak? Biz tam aksine Atakum belediyesi olarak 65 bin metre kare okul yeri ürettik ve Milli Eğitim Bakanlığına devrettik. Türk - İşte kent meydanı olarak tasarladığımız ve yapımı devam eden alanda Milli Eğitim Bakanlığının bir metre kare yeri olmamasına rağmen orda meydan düzenlemesi yapma sebebiyle planda okul yazma sebebiyle biz milli Eğitim Bakanlığına 6 dönüme karşı planda yazana göre 17 dönüm yer verdik. Hali hazırda 12 okul inşaatı devam ediyor. Bizim amacımız Milli Eğitim Bakanlığının ortaya koymuş olduğu tekli eğitime geçmesi noktasında destek vermekti. Yapmış olduğumuz Büyük Oyumca mahallesindeki çocuk kreşimizi hiç bedel almadan bila bedeline Milli Eğitim Bakanlığına verdik onlarda özel çocuklar için kreş yaptı. Karadenizde tek. 0 - 36 ay aralığı çocuklarımız için. Artı Atakum belediyesi olarak Eğitim Araştırma Hastanesi ek hizmet binasının yanında etüt merkezi yapmıştık belediye olarak orayıda bila bedeline ücretsiz olarak Milli Eğitim Bakanlığına verdik. Şu anda orada 350 gencimiz orda hazırlık kursu görüyor. Bırakın okul yeri satmayı Atakum belediyesi hem arsa üretiyor hem mevcut binalarını Milli Eğitim Bakanlığına veriyor" diye belirtti. 

İstihdama 260 kişi katkı

"Atakum belediyesinin yapmış olduğu sosyal tesisler vasıtasıyla iş hacminde, istihdam anlamında bir katkı yapmaya gayret gösteriyoruz" diyen Başkan Taşçı; "Belediyenin tesileri bunun için yeterli değil. Ancak bu noktada bir ivme katettiğimizi söyleyebiliriz. Örneğin Yalı Cafede 60 - 70 personel çalışıyor Osmanlı hamamında 40 - 45 personel çalışıyor. Seyir tesislerinde 60 - 70 civarında personel çalışıyor. Bunların hepsi istihdam. Taflan'da taş parke fabrikası kurduk orada da 40 - 45 civarında vatandaşımız çalışıyor. Bu şekilde Atakum belediyesinin istihdama katkısı yaklaşık 260 kişi. Birde Atakum'u kültür ve sanat anlamında fiziki anlamda projelere ağırlık verdiğimizden ötürü kültür sanat anlamında bir çok şey yapmamıza rağmen yine de yeterli bulmadık. Daha iyi işler ortaya koyacağımıza inanıyoruz. Atakum belediyespor bölgenin en iyi alt yapısına sahip. 1200 civarında lisanslı sporcumuz var. 15 branşta sportif aktiviteleri gerçekleştiriyoruz" diye söyledi. 

ATAKUM ESKİ ATAKUM DEĞİL

Başkan Taşçı : "3150 gibi bir oyla seçimi kazandık. Atakum eski Atakum değil. Bazıları hala 30 - 40 binlik Atakum sanıyor. İçinde artık 72 millet insan bulunan gelişmişlikte ivme alan, dereceye giren Karadeniz birincisi, büyümede de Türkiye'de neredeyse 2.liğe yükselmeyi başarmışız. Atakum'u eski Atakum olarak düşünürlerse yanılırlar. Atakum artık koca bir şehir. Şuan 205 bin tahminim. Sosyal belediyecilik yaparak Atakum'u marka bir şehir yapma noktasında turizm ve ticarette kalkındırmayı hedefleyerek ufkumuzu çizdik" diyerek sözlerini bitirdi.

SIRADAKİ HABER
}