HaberlerAnkara HaberleriTürkiye, Suriye'de çözüm için Rusya ile çalışmaya devam edecek

Türkiye, Suriye'de çözüm için Rusya ile çalışmaya devam edecek - Ankara Haberleri

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suriye'de akan kanın durması, ülkenin toprak bütünlüğü korunarak siyasi çözüme ulaştırılması yönünde Rusya ile birlikte çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Türkiye, Suriye'de çözüm için Rusya ile çalışmaya devam edecek

Rusya ziyareti öncesinde Ankara Esenboğa Havalimanı'nda açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'deki krizin çözülmesi için Türkiye'nin Rusya ile ortak çalışmasını sürdüreceğini belirtti. Erdoğan, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilere değinerek, 'Ne Türkiye'nin, ne de Rusya'nın bürokrasiye kurban edilecek tek bir saniyesi yoktur' dedi.

'Krizin çözümü için Rusya ile ortak çalışmalara devam edeceğiz'
Rusya ziyaretinde Putin ile ele alacakları en önemli gündem maddesinin Suriye olacağını söyleyen Erdoğan, 'Suriye konusunda oldukça verimli iş birliğimiz söz konusu. Siyasi çözüm umutlarının tekrar yeşermesine vesile olan birçok adımı beraber attık. Suriye'de akan kanın durması, ülkenin toprak bütünlüğü korunarak siyasi çözüme ulaştırılması ortak hedefimizdir. Suriye'de nüfuzu olan ülkelerin artık elini taşın altına koyması lazım. Ama şunu da bilmemiz gerekir ki, nüfuzun ötesinde 911 kilometrelik sınıra sahip olan Türkiye'nin konumu her şeyin üstündedir. Her an tehdit altında olan Türkiye'nin sınır şehirlerinin geldiği konum gözler önüne alınmalıdır. Kundaktaki bebeklerin, okula giden çocukların, hastanede tedavi gören sivillerin hunharca katledilmesine daha fazla tepkisiz kalamayız. Bu açıdan ülkelerimizin garantörlüğü ile tesis edilen ateşkesin tahsis edilmesine ki, bu Astana'da da gündeme gelmiştir, önem veriyoruz. Krizin çözümü için Rusya ile ortak çalışmalara devam edeceğiz. Ziyaretimizin hem ikili konular hem de bölgesel barış anlamında hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum' ifadelerine yer verdi.

'Ne Türkiye'nin, ne de Rusya'nın bürokrasiye kurban edilecek tek bir saniyesi yoktur'
Türkiye ile Rusya arasındaki ekonomik ilişkileri yeniden toparlayarak yeniden yola devam edilmesi gerektiğini belirten Erdoğan, siyasi olarak en üst düzeyde tesis edilen bir güven ortamı olduğunu, bunun güçlenerek devam ettiğini kaydetti. Erdoğan, 'Siyasi, ticari, ekonomik, kültürel ve turizm alanlarında bunun olumlu yansımalarını zaten sizler de takip ediyorsunuz. Şu anda turizmde ciddi gelişmeler olmaya başladı. Bunun artarak devamını istiyoruz. Bilhassa stratejik alanlardan olan enerji konusuna da büyük önem veriyoruz. Son dönemde enerji iş birliğimizde ciddi adımlar attık ve Türk Akım Projesi bir şekilde ilerliyor. Akkuyu Nükleer Enerji Santrali'nin ilk reaktörünün 2023 yılında faaliyete geçmesini bekliyoruz. Onu ne kadar öne çekebilirsek o kadar bizim için de Rusya için de önemli. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizi dengeli bir şekilde geliştirmenin gayreti içindeyiz. Bunun önündeki en büyük engel Türkiye'ye uygulanan ekonomik ve ticari kısıtlamalardır. Bu konuda başbakan yardımcısı seviyesindeki görüşmeler sürüyor. Görüşmeler sonucunda tüm ekonomik ve ticari sıkıntıların ivedilikle çözüme kavuşturulması gayretlerimiz arasındadır. Ben de Sayın Putin ile olan görüşmemizde süreci hızlandırmamız gerektiğini bir kez daha ifade edeceğim. Ne Türkiye'nin, ne de Rusya'nın bürokrasiye kurban edilecek tek bir saniyesi yoktur. Bizler bu konudaki kararlılığımızı her fırsatta vurguluyoruz. 100 milyar dolar ticaret hacmi hedefine ulaşmak istiyorsak birlikte yapıcı ve teşvik edici bir gayretin içinde olmamız şart. Türk vatandaşların vize alma zorunluluğu da insanlarımız arasındaki beşeri münasebetlere mani oluyor. Bu ziyaretle tüm bu konuları ele alma fırsatı bulacağız' diye konuştu.

Türkiye, Suriye’de çözüm için Rusya ile çalışmaya devam edecek

SIRADAKİ HABER
}