HaberlerSamsun Eğitim Derneği Başkanı Kırbıyık: 'O bina Eğitim Müzesi olsun'

Samsun Eğitim Derneği Başkanı Kırbıyık: 'O bina Eğitim Müzesi olsun'

Samsun Eğitim Derneği Başkanı Emin Kırbıyık, 125 yıllık Bozkurt İlkokulu'nun Samsun Eğitim Müzesi olması talebinde bulundu

Samsun Eğitim Derneği Başkanı Kırbıyık: 'O bina Eğitim Müzesi olsun'

125 yıllık Bozkurt İlkokulu'nun Samsun Eğitim Müzesi olması talebinde bulunan Samsun Eğitim Derneği Başkanı Emin Kırbıyık, "Müzelerin çokluğu şehrin kültürel anlamda zenginliğidir" dedi.

KÜLTÜREL ZENGİNLİKTİR

Kırbıyık, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: "Önceki Samsun Valimiz Hüseyin Aksoy döneminde, derneğimizce İl Eğitim Müzesi olması için önerilip tadilatı yaptırılan 125 yıllık Bozkurt İlkokulu, İl Milli Eğitim Müdürlüğünce daha sonra Seçme Değerlendirme Merkezi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Müzelerin çokluğu şehrin kültürel anlamda zenginliğidir. Keza Bozkurt İlkokulu'nun hemen üst tarafında Şeyh Sadi Kurtuluş Müzesi'nin varlığı da o yöreye dikkat çeken bir özelliktir. Bozkurt İlkokulu, Cumhuriyet öncesi ve sonrasını kapsayan eğitim yuvası olması, binasının tarihi olması sebebiyle eğitim müzesi olarak açılmasının uygun olacağı kanaatindeyiz. Bu konunun Milli Eğitim Bakanlığı Orta Öğretim Genel Müdürlüğü'nün 21 Nisan 2017 tarihinde yazılarına istinaden değerlendirilip Bozkurt İlkokulu'nun Samsun Eğitim Müzesi olarak açılmasını talep ediyoruz."

SIRADAKİ HABER
}