HaberlerBülent Şık'ın yanındayız

Bülent Şık'ın yanındayız

SAMÇEP Çevre Sözcüsü Mehmet Özdağ, kanser raporunu paylaştığı için hakkında 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açılan Bülent Şık'ın yanında olduklarını ifade etti

Bülent Şık'ın yanındayız

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Çevre Sözcüsü Mehmet Özdağ, kanser raporunu basınla paylaşan akademisyen Bülent Şık hakkında 12 yıla kadar hapis istemiyle dava açılmasına tepki gösterdi. Mimarlar Odası Samsun Şubesi’nde basın açıklaması yapan Özdağ, suçlu olan kişinin Bülent Şık olmadığını, halk sağlığını hiçe sayan Sağlık Bakanlığı olduğunu savundu.

4 YIL GEÇTİ AÇIKLANMADI

Özdağ, Bülent Şık için açılan davanın halk sağlığı ve çevre için mücadele eden tüm bilim insanları ve aktivisteler için gözdağı niteliğinde olduğunu iddia etti. Bülent Şık'ın yanında olduklarını kaydeden Özdağ, “Sağlık Bakanlığı 2011 - 2015 yılları arasında Kocaeli, Kırklareli, Tekirdağ, Edirne ve Antalya illerinde gıda ve su örneklerini analiz ettirdi. Bülent Şık'ın da görev aldığı araştırma, kanser ve pek çok hastalık nedeni olarak bilinen pestisit, ağır metal, poliaromatik hidrokarbon gibi zehirlerle gıdalarımızın imha edilmesini gerektirecek kadar kirlendiğini ortaya koydu. Araştırma yapılan illerimizde suyun, kurşun, alüminyum, krom ve arsenik kirliliği nedeniyle içilemez durumda olduğu anlaşıldı. Sağlık Bakanlığı, kanser raporunu aradan 4 yıl geçmesine rağmen bugüne kadar halka açıklamadı” şeklinde konuştu.

BÜYÜK TEHLİKEYİ ŞIK’TAN ÖĞRENDİK

“Türkiye'de halk, gıdasının yenmeyecek, suyunun içilmeyecek kadar zehirli kimyasallarla kirli olduğunu Sağlık Bakanlığından değil, Gıda Uzmanı ve Yazar Bülent Şık'ın yazdığı makalelerden öğrendi” diyen Özdağ, “Sağlık Bakanlığının yaptırdığı araştırmada görev alan Bülent Şık, araştırma sonuçlandıktan 3 yıl sonra kendine ait bilgileri halka açıkladı. Görevini yerine getirmeyen Sağlık Bakanlığı, Nisan 2018'de gazetedeki yazı dizisinde, çalışmalarına katıldığı araştırmada kendine ait sonuçları halka açıklayan bilim insanı Bülent Şık hakkında dava açıldı. Bu davaya neden olan suç duyurusu, Sağlık Bakanlığı'nın günümüzde ne kadar yozlaştırıldığını gözler önüne serdi. Asıl suçlu, kanser raporunu 3 yıl boyunca halktan gizleyerek sorumluluğunu ve görevini yerine getirmeyen Sağlık Bakanlığıdır” ifadelerini kullandı.

BUNU KABUL ETMİYORUZ

Samsun’un da, en az araştırmanın yapıldığı iller kadar kirli olduğunu iddia eden Özdağ, “Tekkeköy başta olmak üzere Samsun genelinde kirlilik ve halk sağlığı üzerine etkileri araştırılıp halka açıklansın. Mert Irmağı ve doğudan batıya uzanan tüm sahil şeridimiz için derhal önlem alınsın. Kanser ve hastalık yaratıcı sanayi kirliliğinin kaynağında engellenmesi için gereken ne varsa yapılmalıdır. Sağlık Bakanlığı, kirlilik araştırmasını en az Bülent Şık kadar bilimsel etiğe sahip bilim insanlarının katılımıyla, yurdumuzun her yerinde yaptırmalı ve sonuçlarını ulaşır ulaşmaz halka açıklamalıdır. Biz Ekoloji Birliği olarak, gıda ve suyumuzun kanser başta olmak üzere pek çok hastalığa neden olan kirletildiğini belgeleyen araştırma sonuçlarını ‘sır ve gizli’ olarak değerlendirilmesini ret ediyoruz” sözlerini kaydetti.

SIRADAKİ HABER
}